Babil.com
Reyhanlı Çerkesleri (Adığeler) ile Direnen Kültür % 30indirim

Reyhanlı Çerkesleri (Adığeler) ile Direnen Kültür

Mustafa Şaban Oğur

Apra Yayıncılık

45,00 TL 31,50 TL
 
0/5 (0 kişi)
1 adet stoklarımızda

Bu çalışmada, tarihi, kültürü, politik hareketliliği ve geleceği ile Reyhanlı Çerkes toplumunu mercek altına alınmıştır.

Bu çalışmanın konu aldığı olayların başlangıç tarihi, bugün Reyhanlı’da ikamet eden bir avuç Çerkesin atalarının anavatanlarından çıkartıldakları yıl olan 1864’tür. Büyük Çerkes Sürgünü’nde Çerkesya’dan çıkarılıp önce Rumeli’ye, daha sonra da Reyhanlı’ya sürülmeleri, bu süreçte başlarından geçenler, yerleştikleri bölgedeki toplumsal çalkantılar ve bunun oluşturduğu etkiler, asimilasyon ve yönetimlerin etkisi, bunlara karşı geliştirdikleri kültürel ve politik direnç ile tüm bunlara rağmen uğradıkları değişim bu kitabın çalışma konusunu oluşturuyor.

Çalışma gerçekleştirilirken Reyhanlı Çerkesleri’nin varlık mücadelesine tesir eden bilinen tüm olaylar araştırılmış ve bunlara dair yazılı dokümanların tamamı gözden geçirilmiştir. Ayrıca, bölge sakinleriyle sözlü görüşmeler yapılarak sürgüne dair önceki nesillerden aktarılan bilgiler sesli ve görüntülü olarak kayda alınmış, kitabın yazımında ana malzeme olarak kullanılmıştır.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 222
Barkod : 9786056833946
Babil.com  
ATES