ÜYE OL        GİRİŞ   
Saatleri Ayarlama Enstitüsü % 32indirim

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar

Dergah Yayınları

40,00 TL 27,20 TL
724 adet stoklarımızda

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. Aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. Ancak muhteva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişelerini şiire ayırdığı halde, sosyal temalar için nesri seçmiştir.

Romanları, zengin hayat hikayesinden taşarak Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir. Medeniyet değiştirme girişimlerinin insanımızı soktuğu çıkmazları araştırırken yaptığı tahliller, insanımız ve toplum yapımız açısından dikkate değer hükümler taşır.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü toplumumuzun bu değişme süreci içindeki durumunu, fertten yola çıkarak topluma varan teknikle anlatıyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2015
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 400
Barkod : 9789759955762

Katkıda Bulunanlar

Editör
İnci Enginün

Kapak Tasarım
Işıl Döneray

Eğlenceli ve İronik

Dönemin ruhunu öylesine çarpıcı kaleme almış ki.<br />Mutlaka okumak gereken kitaplardan.

Y
Ya Kebikeç  -   07.12.2016
okunmalı

Türkiye'nin modernleşme safhasında yaşadıklarını ince bir alayla okura sunmuş kitaptır. Ancak Tanpınar bunu tarihsel şerit şeklinde değil halkın arasından birinin ağzından anlatır. Tanpınar'ın zaman kavramına olan takıntısı bu kitapta da yer yer işlenmiştir. İnsana, hayata dair tespitleriyle ;okumasam eksik kalırdım diyebilirim.

A
Ayşe Betül  -   26.08.2016
okunmalı

Türkiye'nin modernleşme safhasında yaşadıklarını ince bir alayla okura sunmuş kitaptır. Ancak Tanpınar bunu tarihsel şerit şeklinde değil halkın arasından birinin ağzından anlatır. Tanpınar'ın zaman kavramına olan takıntısı bu kitapta da yer yer işlenmiştir. İnsana, hayata dair tespitleriyle ;okumasam eksik kalırdım diyebilirim.

A
Ayşe Betül  -   26.08.2016
Tavsiye ederim

ok güzel bir roman, ülkemizin gerçeklerini çok iyi yansıtıyor. Bana göre doğu kültüründen batı kültürüne ve daha modern yaşama geçiş karmaşası yanında insanların bireysel hayat mücadelesi, hayatlarını idame ettirme endişesiyle yaşadıkları çelişkileri, hayata tutunma çabalarını da anlatıyor. Yazar eleştirilerini ironik ve mizahi bir şekilde ortaya koymuş. Tavsiye ederim.

B
Buket Nebiye Demir  -   27.05.2016
Başyapıt

Tanpınar'ın en sevdiğim romanı. Anlam itibariyle yazıldığı dönemi değil tüm zamanları özetleyebilecek genişlikte bir eserdir. Daha önce Tanpınar okumamış olanlar kesinlikle buradan başlayabilir.

S
Serkan Özcan  -   10.05.2016
kitabın dili

Okumaya başlayan her okurun yavaş ilerlediğinden şikayet ettiği ancak sürükleyiciliğiyle kendisine aşık eden bir başyapıt, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

D
Demir Demirgil  -   08.05.2016
Saatleri mi, insanları mı ayarlıyoruz?

Hayri Bey öncesi ve Hayri Bey sonrası, yani Batılılaşma öncesi ve sonrası dönemlerini çok iyi işleyen, Türk edebiyatının en nadide eserlerinden biri. O dönem insanının Batı kültürü ile imtihanı ve bunun sonucu yaşadıkları kimlik karmaşalarını çarpıcı bir şekilde sunuyor. Batılılaşma sürecini çok zekice bir konu olan saatler üzerinden işleyen ve herkesin okuması gerektiğini düşündüm bir başyapıt.

M
Melih Akdogan  -   22.04.2016
Ülkemin resmi

Hayri Bey bildiğiniz Türkiye. Boşluğa düşmüş bir adam. Sonra tutunduğu bir dal.Girilen yeni ortamda karşılaştığı durumlara tepki verme ama daha sonra haytta kalma içgüdüsüyle her şeyi kabullenme. Kaznılmış bir mücadele mi yoksa baştan mı kaybetti. Okuyun ve kararı siz verin.

S
Samet Vırıt  -   11.04.2016
Tavsiye ederim

Herkesin okuması gereken kitaplardan biri. Dili ilk başta biraz ağır gelebilir ama aslında bir kere kendinizi kaptırdıktan sonra hiç de zorlanmadan okuyorsunuz. İnce dokundurmaları ve muhteşem mizah anlayışı ile Tanpınar çağının ötesinde bir eser ortaya koymuş.

A
Ayşegül Ceylan  -   05.04.2016
Ayarcı

Terettüt ederek aldığım fakat müthiş bir iştahla okuduğum güzel bir kitap enstitü binasının şekli ve Halit Ayarcının enstitüden soğuması gerçekten ilgi noktam tavsiye edilir bir kitap.

A
Adem Geçgil  -   26.03.2016
Bürokrasi

Bürokrasinin ne hale geldiğini anlatan çok güzel bir kitap. İnsanlar yeme, içme "lüzumsuz" işlerle ne kadar uğraştıklarını anlatan güzel bir eser. Kitapta anlatılan Saatleri Ayarlama Enstitüsünün binasının şeklini hâlâ kafamda tam canlandıramadım. Nasıl bir uğraştır :)

M
Mehmet Yıldız  -   12.03.2016
Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Bazen bir kitabi okumak için erken davranmis yada geç kalmis olabilirsiniz.bazi eserler için bu zamanlama çok mühimdir.özellikle bu eser için.kitabi okumak için yeterli bir okuma alışkanlığıniz yoksa olmasi gerekenden biraz daha erken aldiysaniz bu eseri elinize kitabin başindan sonuna değin süren karakter analizlerini ve bu analizlerin nasil yılları aşıp bir anda üzerinize çöktüğünü sizi kendi özeleştirinizi yapma,ilişkilerinizi ve sosyal tutumlarinizi gözden gecirme zorunluluğunun yerini sıkıcı bir kitap algisi alir.eger geç kaldiysaniz boyle bir ustanin sizi kendinize ve toplumla bu basyapit araciligiyla sokacagi ilişkiyi ve bunun sonraki hayatiniza etkilerini kacirdiginiz için pismanlik duyarsiniz. Bu zamanlama meselesini kitapta Nuri efendi karakteri agzindan ne guzel aktarmis Tanpinar ´Ayar,saniyenin pesinde kosmaktir´.

M
Murat Deniz  -   03.03.2016
Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Türk Edebiyatı'nın mihenk taşlarından olan bu eser, benim de favorim. Tanpınar'ın, batı hayranlığı, bürokrasi ve kadrolaşmaya yaptığı müthiş eleştirilere hayran kalmakla beraber, eserinde sorguladığı asıl kavramın "gerçeklik" kavramı olduğu kanaatindeyim. Yüzeyinde çok eğlenceli ve akıcı olmasına rağmen, çok katmanlı ve derin bir eser.

A
Ayşegül Kodaz  -   03.03.2016
Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Yazıldığı döneme bakılırsa, çağının ötesinde bir eser. Kesinlikle okunmalı.

A
Anıl Kaya  -   23.02.2016
okumalısınız

İlk 30 sayfası sıkıcı olmasına rağmen daha sonra çok akıcı bir hale geliyor.

E
Erdal Koyunsever  -   22.02.2016
iyi kitaplar

İlk 30 sayfa biraz sıkıcı olsa da sonradan harika bir kitaba dönüşüyor.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016
Harika

Hayri İrdal ve Halit Ayarcının çağın ötesinde ki öngörülerinin anlatıldığı harika bir kitap

K
Kürşad Çimen  -   19.02.2016
Saatleri ayarlama enstitusu

Tanzimat dönemindeki, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e geçiş aşamasındaki ve Cumhuriyet ile başlayan dönemdeki toplumsal yaşamı anlatan bir eser.

G
Gökay Erder  -   16.02.2016
güzel

ağır ilerliyor ama güzel bir klasik

H
Htcpyrz Htcpyrz  -   14.02.2016
SİSTEM

ZAMANININ SİSTEMİNİ ÇOK İYİ ANLATIYOR . İŞLERİN NASIL YÜRÜTÜLDÜĞÜ , YAPILAN İŞİN NASIL BÜYÜTÜLDÜĞÜ , AVRUPAYI YAKALAMA , ÇAGDAŞLAŞMANIN NASIL YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI ANLATAN HARİKA BİR ESER . KİTAP OKUMAK DERS DEĞİL , SEVİLEREK YAPILAN BİR İHTİYAÇTIR ÖĞRETMENLERİMİZİN BUNU YAPMASI LAZIM .

M
Murat Haşhaş  -   12.02.2016
Tavsiye

Türk Edebiyatındaki en özel kitaplardan,okunmalı.

M
Muratcan Candan  -   12.02.2016
Klasiklerden

Bir efsane. Okuması kolay diyemem. Fakat bir noktadan sonra çok sarıyor.

S
Simge Köse  -   07.02.2016
harika bir kitap

Okunması gereken harika kitaplardan. Konusu çok farklı. İnsanlar çok hayattan . Bence herkes okumalı.

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016
beğenmemiştim

Lise yıllarında edebiyat öğretmenimin zorlaması ile okumuştum, o zaman feci sıkıcı gelmişti, muhtemelen yanlış bir dönemde okudum, umarım sizler beğenirsiniz.

B
Burçak Bilgin  -   02.02.2016
okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı ilk okurken neyi amaçladığı çok anlamamıştım. Sonlara doğru her şey yerli yerine oturdu. Kitapta fazlasıyla ironi hakim.Y er yer güldürürken fazlasıyla da düşündürüyor. Kurgu zaten muazzam, insan hayrete düşüyor. Bu kadar özgün ve bir o kadar da gerçekçi. Başlarda okurken sıkabilir ama hemen açıyor size kendini kitap. Meraklanıp neler olacak acaba dedirttiriyor.

M
Merve Civil  -   27.12.2014
Babil.com  
EDORAS