Babil.com
Şair Evlenmesi % 35indirim

Şair Evlenmesi

Şinasi

Remzi Kitabevi

9,00 TL 5,85 TL
 
0/5 (0 kişi)
4 adet stoklarımızda

İbrahim Şinasi (1826-1871) ilk Türk gazetecisi olduğu kadar, Tanzimat dönemi Türk edebiyatının da önemli şair ve yazarlarındandır. Şinasi, şiir ve düz yazı alanında Batı edebiyatı yolunda eserler veren ilk sanatçıdır. Bu yönden, O, Batı uygarlığı etkisinde gelişen Türk edebiyatının kurucusu sayılır. Batılı yazar Mr. Gibb, onun için şöyle der: "Şinasi ulemalar elinde bir oyuncak gibi olan edebiyatı, ulusun töresi ve davranış eğitimini bir araç durumuna getirdi. Bunu Batı'dan aldığı örnekle, yapmacığın yerine doğallığı koymak ve söylemek yolunu, söylenecek olanın buyruğunu vermekle yaptı."

Toplumsal yapıya ve ortaoyununa bağlılığı açıkça görülen oyun, canlı, yalın bir dille bize devrini verir. Remzi Kitabevi, Şinasi'nin "Şair Evlenmesi"ni yayınlamakla, Türk tiyatrosunun ilk eserlerinden ve ölümsüz klasiklerinden birini daha sunmaktan kıvanç duyar.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 60
Barkod : 9789751401373

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Hazırlayan
Şemsettin Kutlu

İlk eser

Türk edebiyatının ilk eserlerinden. Batılı anlamda ilk tiyatro eseridir. Görücülük usulü evlilik, modernleşme ve evlilik karşısında ki aile tutumları hepsi bir arada verilmiştir. Şinasi fikirleri ile kalmamakla birlikte bu eserle de tarihe adını yazmistir.

A
Ali Varlı  -   08.04.2016
Babil.com  
ISEN