Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

İ Never Promised You a Rose Garden

0,0
1 değerlendirme
63,38 TL Bu alışverişten kazancınız: 14,62 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 15-16 Ağustos
Babil’in Yorumu

Dünyanın bütün devingen hâline rağmen, kendinden çok önce yerleşmiş değer yargılarının, feshi düşünülemez toplumsal sözleşmelerin içine doğuyor insan. Joanne Greenberg, bu sözleşmelerin hemen hiçbiriyle uzlaşamayan genç bir kızın hikâyesinden bahsediyor Sana Gül Bahçesi Vadetmedim’de. Ona sunulan dünyanın çeperlerinde tükenecek bir ömrü reddeden Deborah’ın yalnızca kendisine ait bir gerçekliğin uğrunda umutla perçinlenen mücadelesini anlatıyor. Kendi hikâyesini Deborah’ın şahsında toplayan Greenberg, bir akıl hastanesinin soğuk koridorları içerisinde sevginin yapıcı gücüne ve toplumsal olarak inşa edilen normlara dair düşünmeye zorluyor okurunu.

Kitap Hakkında

İlk kez yayınlandığı 1989’dan günümüze bir kaç kuşağın ilgiyle okuduğu Sana Gül Bahçesi Vadetmedim on altıncı basıma ulaştı. Içine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü... Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, deliliği, resmi tanımıyla akıl hastalığını anlatıyor: Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah’ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Böylece hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlayacaktır. Greenberg’in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı kitap, "akıl hastalarının gizleri" üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece "normal" kavramını sorgulamaya götürüyor bizi.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  26
 • Sayfa sayısı
  296
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  296,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789753424080
 • Basım tarihi
  Nisan 2022
 • Boyutlar
  13,00cm x 19,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • B**** B****

  18 Temmuz 2016, Pazartesi

  1. "Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim. Ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır... Üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur!" İsmini ilk duyduğumda bu kitabı okumam lazım diye bir köşeye not etmiştim ve erteleye erteleye iki ay kadar bir köşede bekledi. O kadar ertelediğim içinse gerçekten çok pişmanım, daha erken tanışmak isterdim bu kitapla.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç