Babil.com
Şeker Portakalı % 35indirim

Şeker Portakalı

O Meu pe de Laranja Lima

Jose Mauro de Vasconcelos

Can Yayınları

25,00 TL 16,25 TL
 
4.5/5 (5 kişi)
1374 adet stoklarımızda

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 12,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Portekizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 200
Barkod : 9789750738609

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Emrah İmre

Kapak Tasarım
Ayşe Çelem Design

Zezé

Derinlerde bir yerlerde yaşadığımız acıların ve yoklukların diliydi Zezé.

T
Tansu  -   25.03.2020
Geç Tanıştığım Kitap

Şeker Portakalı'nı ilk kez yirmi bir yaşında okudum. Zeze' nin babasından dayak yediği bölümde her yanımda acı hissettim. Kendimi öyle kaptırmış olacağım ki sonunda çocuk gibi dizlerimi göğsüme çekip ağladım. Kitabı sevdiğim insanlara hediye ettim. Evet çoğul konuşuyorum çünkü kitabı birçok kez aldım. Dayanamayarak hep hediye ettim. Benim için birini sevmek Şeker Portakalı hediye etmektir. Hala kendimi yalnız hissettiğimde kitaplığıma gidip o turuncu kapağa dokunuyorum. Şimdi ödeştik Zeze diyorum.

E
Ebru Aydoğan   -   29.03.2019
Zeze

İnsanı içine çeken ve çocuk olmanın masumluğunu tüm benliğinizle hissedebileceğiniz bir kitap. İnsan, okurken yüzünde buruk bir gülümsemenin oluşmasına engel olamıyor. Çocuk kitabı olmaktan ziyade, büyüklerin de okuyup dersler çıkarması gereken bir kitap.

S
Sümeyye Mutlu  -   17.09.2016
Harika

Keyifli,etkileyici...tavsiye olunur

M
Merve Mnzk  -   10.09.2016
Şaşırtıcı sadelikte

Kitap oldukça sade olmakla birlikte çocukluğumuzda duyumsadığımız duyguları o kadar içten ve güzel bir şekilde okuyucuya aktarıyor. Kitabı okurken herkes muhakkak zezenin yerinde olmak istemiştir ya da zezenin başından geçen olaylarda kendi yaşamından izler bulmuştur.

R
Reha Pelit  -   01.09.2016
heryaşta farklı anlamlı

Harika bir kitap <br />Dünyayı bide Zeze nin gözünden görün.Eğlenceli.kızmalı,ağlamalı,duygusal...okuyunca devam serisinide okumak için can atacağınız kitap

A
Aysel Serbest  -   26.08.2016
Günışığımın yüreğimi doldurduğu mutluluk

Taa yıllar öncesinden okuduğun ve ruhunda iz bırakan kitaplar olur ya.. Zaman zaman onları yeniden okumak ister geçmişte bıraktığın izlerin peşinden gidersin.. Okudukça her sahnesinde ağladığım bir film izliyor gibi hissettim. Sevgiye susamış 5 yaşındaki küçük bir yüreğin portuga'ya sımsıkı sarılması ve muazzam hayal dünyası anlatılıyor. Bir solukta okuduğum ama bütün gün tekrar tekrar okuduğum bölümleriyle mutlaka okunmadı gereken bir kitap..

G
Gülten Işık  -   14.08.2016
Yanıldım,

Kitabı elime aldığımda herkesin dediği gibi ' bu kitap ağlatır ' sözü aklıma geldi. Ama nasıl olurda bi kitap insanı üzer ve ağlatır diye düşündüm. Yaklaşıkk bir gün sonra , kitabı bitirdiğimde icimde açı ve gözüme bir yaş vardı. Kesinlikle çok samimi ve içten anlatımlı bir eser. Bu zamana kadar neden nasıl okumamışım bilemiyorum.

S
Seza Aksan  -   04.08.2016
Duygulanmamak elde değil!

Her yaştan insanın okuması gereken bir kitap.Ayrıca herkesin yaşamının belli dönemlerinde tekrar okuması gereken bir kitap!

S
Sevgi Bayrak  -   03.08.2016
"en"

Enleriniz vardır ya, o türden.Gerçekten harika.O kadar sürükleyici ki hemen okursunuz.Mutlaka okuyun tabi...

Z
Zeynep Uyar  -   24.07.2016
seker portakalı

cocuk kitabı ama herkesi etkileyecek biseler var icinde herkesin okumasını öneririm

R
Rabia Ozdemir  -   23.07.2016
Zeze ve Portuga

Sonunda ağlatmıştı. Zeze ve Portuga arasında geçen dostluk çok güzel ve saygı doluydu. Devam kitaplarını merakla okuyacağım.

A
Aygül Tekin  -   16.07.2016
ilk kitap

doğru düzgün okuduğum ilk kitaptı yıllar önce okumuştum ve çok sevmiştim her yaşta okunabilecek bir kitap sonunda mutlaka ağlarsınız

B
Beyza Yiğit  -   04.07.2016
"Sevgisiz hayatın hiç bir anlamı yok "

Ben iki defa okudum ve her okuyuşta farklı anlamlar buluyor insan. Aslında "Çocuklara her şeyi anlatmalı mı?" sözü kitabı özetliyor diyebilirim.

E
Ebru Çağlayan  -   16.06.2016
Kesinlikle okunmalı

Bence büyük küçük tüm insanlığın okuması gereken bir kitap. Düşündükçe hüzünlendiriyor... İnsana çok şey katıyor.

T
Tuğçe Bozkurt  -   11.06.2016
Şeker Portakalı

7. sınıf Türkçe öğretmenime hala teşekkür ediyorum. Bana çocukluğumda okuma alışkanlığı kazandıran kitaplardan... Başta tüm çocuklar olmak üzere herkes okumalı...

A
Ahmet Yılmaz  -   05.06.2016
Büyük,küçük herkes okumalı!

Hem büyüklere hem küçüklere çok güzel şeyler katabilecek bir kitaptır kendisi.

D
Duygu Demir  -   04.05.2016
koca yürekli küçük zeze

her yaşta insanın okuması gereken bir kitap, sonlara geldikçe hüzünlendiğim kitap

B
Büşra Dayanıklı  -   24.04.2016
Mutlaka okunmalı...

Okuduğum en güzel romanlardan biri. Sıkılmadan tek seferde okuduğum ve aynı zamanda hiç bitmesin istediğim bir kitaptır. Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir eser.

F
Fatma Okumus  -   10.04.2016
Eksiklik

Hayatımın en büyük eksikliklerinden birisi de bu kitabı hala alıp okumamam...

S
Süleyman Özdemir  -   07.04.2016
ZEZE

Bir çocuğun hayalkırıklığı,acısı,mutluluğu,huzuru... Kitabı okurken;Zeze nin yerine hayalkırıklığına uğrayabilir,onun gibi acı çekip hastalanabilir veya yine onun gibi mutlu olabilirsiniz.Şeker Portakalı büyüklerin çocuklara karşı sergiledikleri tavırları bile değiştirebilecek kadar duygulu bir şaheser :)

S
Sinemnur Gulen  -   01.04.2016
Çocuklara okutulmalı

Çocukluğumuzun başyapıtları arasında yer alan ve sadece Zezenin değil okurken bizi de içerisine sürüklediği hayal dünyası okudukça zevk veriyor insana,zaman zaman hüzünlendirse de bir çırpıda bitiveriyor.Okumayı sevdirecek kitaplar listesinde önlerde gelen bir kitap.Hayal kurmanın evrenselliği ve küçük bir çocuğun acıyla tanışması,Defalarca okunabilecek bir kitap,her yaşta okunurluğunu muhafaza eden bir başyapıt...

A
Andaç Kutay Saka  -   29.03.2016
Şeker Portakalı

Daha önce neden okumadım dedirten yapıt.. İçerisinde kendinize ait bir şeyler bulduğunuz , yüreğinizi sıcacık yapan bir hikaye. Tavsiye ederim :)

Z
Zeynep Uygun  -   21.03.2016
Şeker Portakalı

Daha önce neden okumadım dedirten yapıt.. İçerisinde kendinize ait bir şeyler bulduğunuz , yüreğinizi sıcacık yapan bir hikaye. Tavsiye ederim :)

Z
Zeynep Uygun  -   21.03.2016
küçük gözüyle ama büyüklere göre

küçük zeze'nin küçük dünyası. çocukken okuduktan sonra benim gibi büyükken tekrar okuyun. kitap büyüklere de ayrı hitap ediyor.

F
Fatma Yıldırım  -   21.03.2016
Çocukluğumda en sevdiğim kitap

Bu kitabı huzurlarınızda çocukluk yıllarımın en bi sevdiğim kitabı ilan ediyoruuuum :) Belki de bana kitap okumayı sevdiren kitaptır...

M
Merve Erol  -   19.03.2016
Muhteşem

Tekrar tekrar okumak isteyeceginiz bir kitap.en yakın arkadaşı bir şeker portakali olan küçük zeze nin hikâyesinden etkileneceksiniz

U
Ubeydullah Çarkanat  -   15.03.2016
Mükemmel bir kitap

Kesinlikle her yaştan insanın kitaplığında bulundurması gereken nadide eselerden birisi. Mükemmel bir anlatım ve eşsiz bir hikaye. Okuyun okutun.

B
Bilal Ünal  -   14.03.2016
Zeze.

Yazarın da dediği gibi günün birinde küçük bir çocuk acıya yarenlik eder. Deniz manzarasını karşınıza alıp, elinizde kahvenizle iç çeke çeke okuyacağınız bir roman.

B
Betül Zeybek  -   12.03.2016
Şeker portakalı

Şeker portakalı, bir çocuk kitabından ziyade, bir çocuğun gözünden ve duygu dünyasından hayata bakışın hikayesi. Büyük, küçük herkesin okuması gereken ve içinden çok dersler çıkaracağı bir eser, mutlaka okuyun.

T
Taner Akmercan  -   10.03.2016
SÜREKLİ

Her sene tekrar tekrar okunası kitaptır şeker portakalı

Z
Zübeyde Kopar  -   05.03.2016
Hayata bakış

Kitaba dair bakış açımızın hala korunması güzel zira öyle haberler çıktı ki kitaba dair saçmalık abidesi. Bir çocuğun kalbini, duygularını ve mantığını anlamaya yarayan eşsiz bir eser. Sadece çocukların değil aynı zamanda anne-baba olacak yetişkin bireylerin de okumasında çok büyük fayda olduğunu düşünüyorum.

T
Tolga Küçük  -   05.03.2016
Şeker Portakalı

Çok beğendiğim ve etkilendiğim bir kitap oldu. Yazarın kendi hayatından kesitler var bence. Kahramanın başına gelenler çok ağlattı beni. Boğazım düğüm düğüm okuduğum ve ağlamamak için kitaba biraz ara verdiğim zamanlar da çoktu. Kesinlikle okunmalı, harika...

M
Murat Deniz  -   03.03.2016
Zorunlu kitap

Şu kitabı ilköğretimde herkese zorla okutturup özetini istiyorlardı . Ben ve diğer arkadaşlarım internetten özetini bulup kendimizce uyarlayıp hocaya götürüp geçiyorduk . Keşke bu kitabı zorla okutturmaya çalışmasalardı da biz kendimiz okusaydık . Ahh ahh halbuki ne güzel kitapmış . Benim gibi kötü anısı olanlar beni dinlesin ve kitabı alıp okusun . Zaten bir çırpıda bitiyor .

K
Kaan Ç  -   01.03.2016
Çocukluğum...

İlk kez 10 yaşındayken okuduğum ve içinde kendimi kaybettiğim, ondan sonra da hemen hemen her sene en az bir kez okuduğum ve her seferinde sonunda yüreğimi dağlayan, beni göz yaşlarına boğan kitap.

M
Merve Sarıoğlu  -   27.02.2016
cok güzel

gerçekten muhteşem her yaşta okunup etkilenebilecek bir kitap tavsiye ederim

A
Ayşe Raziye İnan  -   20.02.2016
Umutların Tazelenmek İstediği An

Ah küçük Zeze çok etkilendim hikayenden herkes okumalı...

E
Enes Taş  -   19.02.2016
Zeze ile tanışınız...

Şeker portakalı küçük Zeze'nin küçük mutluluklarıyla beraber sizin de mutlu olabileceğiniz, Zeze'nin küçük yüreğindeki büyük duyguları hayranlık ve sonuçları sebebiyle üzüntüyle okuyabileceğiniz, kitap bitince yüreğinize dokunacak diye rahatlıkla ifade edebileceğim bir üçleme kitabın ilk kitabıdır. İkinci kitap, güneşi uyandıralım ve üçüncü kitap da deli fişektir. Mutlaka Zeze ile tanışmalısınız.

A
Aygül Üzel  -   18.02.2016
Duygularınıza hakim olamayacaksınız.

Zeze'nin hikayesi sizde duygusal bir an yaşatacak, çocuk ruhlu herkesin okuması gerekir.

E
Eyüp Berk Batuhan  -   18.02.2016
Süper

Çocuk kitabı diye geçmesine bakmayın bu kitabı herkes okumalı.

F
Fatih Sarıkaya  -   17.02.2016
Küçük Kahramandan

Küçük bir kahramanın gözünden dünyayı tanımaya çalışmak bu olsa gerek. Yeğenlerime sevdirmeye çalışacağım ilk kitap bu olacak sanırım.

E
Emrah Öğütmen  -   17.02.2016
yavan

çocukluk, en fazla gençlik döneminde okunması gereken kitap. yetişkinler için dili çok yavan. edebi açırdan doyurdu diyemem. çocukken okumalıymışız.

B
Büşra Kozan  -   16.02.2016
Şeker gibi bir kitap

Şeker gibi bir kitap alıp okuyun, okutun.

H
Hasan Karakaya  -   14.02.2016
Çocukluğa geri döndüren kitap

Çocukluğumda etkilendiğim kitaplardan biriydi. Yeni kapağı ile görünce tekrar okumak istedim. Özlemişim ve açıkçası birazda unutmuşum. İlk defa okuyor gibi zevkle okudum, diğer romanları okurken hissettiklerimden farklı olarak bir de çocukluğuma geri döndüm. Çocukken Zeze'yi Güneşi Uyandıralım ve delifişek ile takip etme fırsatı bulamamıştım. Şimdi kesinlikle onları da okumak istiyorum.

M
Merve Merve  -   12.02.2016
ahhh. ... çocuk zeze m

her okuduğumda yüreğimi burkan beni ağlatan çocuk ve kitap, çocukluğunu doyasıya yaşayamayan acı ve şiddetle geçiren herkesin yüzleşmek için okuması şarttır

D
Dilek Filiz  -   11.02.2016
Zeze

Bu kitabı okuduğumda içimde bir burukluk bir hüzün vardı küçük bir çocuğun yaşadıkları hakkında, herkesin kendisini zeze ye yakın hissedip küçük çocukları anlayacak bir bakış açısı hakkında bir fikir edinmesini sağlayacak. her ne kadar çocuk kitabı gibi görünse de bazı kesimler için kesinlikle büyüklerin de okuması gereken bir kitap.

B
Berzan Gündüz  -   11.02.2016
Portuga

Harika bir kitap tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz türden

B
Büşra Nur Gültekin  -   10.02.2016
şeker portakalı

çok merak etmiştim yeni aldım umarım severim

G
Gizem Bilgin  -   10.02.2016
Başucu Kitaplarından

Kitabın baş kahramanı küçük Zeze'ye hem kıyamadığınız hem de sinirlendiğiniz, kitap boyunca dram dolu bir ruha sahip olacağınız nadir kitaplardan biridir, Mutlaka okuyun

S
Sultan Çelik  -   10.02.2016
Zeze

Çocukluğumdan beri tekrar tekrar okuduğum ve her seferinde göz yaşlarıyla bitirdiğim güzel kitap. Çok özel bir yeri bu kitabın benim için. En çok yetişkinler okumalı.

S
Simge Köse  -   07.02.2016
Sevgili zeze..

Her yaşta okunabilecek nadir kitaplardan birisi..küçücük bir çocuğun büyüklerden bile çok çalışan aklı..mutlaka okumalısınız

H
Hakan Savaş  -   06.02.2016
Şeker portakalı

Kalbinizin derinlerine gömdüğünüz çocuğu çıkaracak bir kitap. Çocuktan yetişkine herkes okumalı bence

B
Beyza Nur Karaağaç  -   03.02.2016
Oldukça etkileyici

Çocuk kitabı diyerek çekingen davrananlar olmasın lütfen

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016
En sevdiğim.

O kadar güzel bir kitap ki.. Keşke elimden gelse herkese alıp okutsam. Zeze herkesin kendinden bi şeyler bulabileceği bir karakter. Kitabı okurken ağlama arası verdim kaç kez. Çünkü çok içten ve çok incelikli.. Mutlaka okuyun. Son olarak birinin hayatına dokunmaktan çekinmeyin.

K
Kübra Nur Kalkan  -   02.02.2016
zezeee

yaramaz çocukları anlamanızı sağlar.tüm çocukları anlamanızı sağlar. kendinizi anlamanızı sağlar. kilometrelerce anlatsa dinlersiniz :)

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016
çocukluğumun kitabı..

Annemin hediye ettiği ilk kitap.. herkes hayatının bir döneminde zeze gibi hayal kurabilmeli..

D
Didem Şahin  -   02.02.2016
her çocuk okumalı

İlkokul yıllarında okuduğum, çok sevdiğim hala daha zihnimden silinmeyen bir hikayedir, her çocuğa mutlaka hediye edilmeli :)

B
Burçak Bilgin  -   02.02.2016
Zeze ile tanışın

Yıllar önce okuduğum ve okuduktan sonra hemen herkese tavsiye ettiğim harika bir kitap.İsmiyle bizi kendine çeken kitap Zeze'yle tanışınca daha da güzelleşiyor.

C
Cihand Cihand  -   02.02.2016
Güzel serinin ilk kitabı...

Küçük Zeze'nin hikayesi...Muhteşem bir seri.Boğazınız düğüm düğüm olacak okurken.Bu kitaptan sonra Güneşi Uyandıralım ve Deli Fişek'i okumayı unutmayın.

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016
Küçük prens zeze...

Küçük Prens kitabından sonra beni en çok etkileyen kitap oldu.İlk başlarda haylaz ve çıkarcı bir çocuk gibi gelen Zeze sonlarda gelişen olaylar ile beni öyle etkiledi ki hem vicdan azabı çektim hemde keşke hayal ürünü olsaydı dedirtti.Ve şunu hiç bir zaman unutmayın çocuklar yapılan hiç bir şeyi unutmaz onlar için bir Portuga olmayı unutmayın.

M
Mehmet Tokay  -   10.12.2015
Babil.com  
TOPRAK