Babil.com
Sekiz Beyaz Gece % 35indirim

Sekiz Beyaz Gece

Andre Aciman

Yapı Kredi Yayınları

26,85 TL 17,45 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

Sekiz Beyaz Gece

André Aciman bu güçlü romanında, insanoğlunun duygularını etkileyici bir duyarlılıkla keşfe çıkıyor.

Genç bir adam yukarı Manhattan’da gittiği Noel partisinde, kendisini üç basit sözcükle, “Benim adım Clara.” diye tanıtan bir kızla karşılaşır. Bu ikili, sonraki yedi gün boyunca her akşam sinemada buluşur. Adam kadından etkilenmiştir ama temkinlidir yine de, adımlarını ihtiyatla atar. Aralarında yavaş yavaş oluşmaya başlayan gerilim; kararsızlık, umut ve güvensizlik duygularıyla şekillenir ve yılbaşı gecesi tılsımlı bir tutkuyla doruğa ulaşır.

‘’Roman, yalnızca Proust’la değil, Dostoyevski’yle de benzeşen bir psikolojik duyarlılığı ve yoğunluğu içinde barındırıyor.’’

- The New York Times

“Psikolojiyle yüklü, derinlemesine Dostoyevski etkilenimli ve her yönüyle özgün... Evet, Aciman yine özgünlükten ödün vermediği gibi, aşk mevzularına da yabancı olmadığını gösteriyor bir kez daha.”

- The Washington Post

André Aciman Amerikalı biyografi yazarı, denemeci, romancı ve on yedinci yüzyıl edebiyatı uzmanı. Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğdu. Marcel Proust üzerine çok sayıda makale ve inceleme kaleme aldı. Çalışmaları The New Yorker, The New York Review of Books, The New York Times, The New Republic, Condé Nast Traveler’ın yanısıra The Best American Essays’in pek çok cildinde de yer aldı.

Birden fazla dilin konuşulduğu farklı milliyetlere mensup bireylerden oluşan bir ailede büyüyen Aciman, önce İskenderiye’de ardından ailesinin 1965 yılında İtalya’ya taşınmasıyla Roma’da, İngilizce öğretim yapan okullara devam etti. 1968 yılında, Aciman’ın ailesi, bu kez New York’a olmak üzere, bir kez daha taşındı; Aciman buradaki Lehman Yüksekokulu’ndan 1973 yılında mezun oldu. Karşılaştırmalı Edebiyat dalındaki doktorasını ise Harvard Üniversitesi’de tamamladı ve Princeton Üniversitesi ve Bard Yüksekokulu’nda dersler verdikten sonra New York şehir Üniversitesi Lisansüstü Merkezi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat dalında Ordinaryus Profesör oldu. Aciman halen Karşılaştırmalı Edebiyat Kürsüsü Doktora Programı başkanı ve Lisansüstü Merkezi’ndeki Yazarlar Enstitüsü’nün kurucusu ve yönetici olarak görev yapıyor. Aynı zamanda New York Üniversitesi, Cooper Union ve Yeshiva Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri verdi. 2009 yılında Wesleyan Üniversitesi’nde Konuk Yazar olarak bulundu.

Kolonyal dönem sonrası Mısır’da yetişen bir Yahudi olarak çocukluğunu anlattığı öz yaşam öyküsü Mısır’dan Çıkış (1995) ile Whiting Ödülü’nün sahibi oldu. Kitap ve makaleleri pek çok dile çevrildi. Mısır’dan Çıkış’n (1995) yanısıra, Sahte Evraklar: Sürgünden ve Bellekten Gelen Denemeler (2001) ve Mazeretler: Başka Yerlere Dair Denemeler ile üç de roman yayınladı; Sekiz Beyaz Gece (2010), Adınla Çağır Beni (2007) ve son olarak da Harvard Meydanı (2013). Geçiş Mektupları (1999) ve Proust Projesi’nin (2004) de editörlüğünü üstlenen Aciman, Monsieur Proust (2003), The Light of New York (2007), Condé Nast Traveler’ın Kendine Ait Bir Oda’sı (2010) ve Stefan Zweig’ın Geçmişe Yolculuk’u (2010) için önsözler yazdı.

Aciman halen Muamma ve Diğer Kıssadan Hisse Öyküleri adlı bağlantılı iki kısa roman üzerinde çalışıyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2014
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 520
Barkod : 9789750830327

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Z. Ceyil Özmen

Babil.com  
SU