Babil.com
Semerkand Aylık Tasavvufi Dergi Sayı: 269 Mayıs 2021 % 15indirim

Semerkand Aylık Tasavvufi Dergi Sayı: 269 Mayıs 2021

Kolektif

Semerkand Dini Tasavvuf Dergisi Yayınları

25,00 TL 21,25 TL
 
0/5 (0 kişi)
10 adet stoklarımızda

Semerkand Dergisi, Mayıs sayısında “Toplum Nasıl Huzur Bulur?” başlıklı ayın konusuyla okuyucusu ile buluşuyor. Osman Bedreddin Erzurumî hazretlerinin sohbetlerinden kısmî değişikliklerle sunulan yazı; ümmet-i Muhammed’in içinde bulunduğu sıkıntı ve musibetlere dikkat çekiyor. Huzurun temini için müslümana düşen görevleri hatırlatıyor. Huzurun ancak Cenâb-ı Hakk’a dönerek elde edileceğini vurguluyor. Yazı, meseleye şu satırlarla dikkat çekiyor:

“Mademki bela ve musibetlerden hepimiz şikâ­yet ediyoruz, geliniz bu badireden kurtulmak için her birimiz nefsimizin birer kötü ahlâkından vazgeçmeyi adayalım.
Nedir bu nefse sonuna kadar tâbi olmak? Bu hevâ ve şehvete şimdiye kadarki esaretimiz kâfi değil mi? Bu gayretsizlik, bu himmetsizlik bize nereden geldi?
(…) İnsan ya Allah’a yakın olur veya şeytana... Allah’a yakın olandan ilâhî ahlâk, güzel söz, sırlar, hikmetler, rabbânî ilim ve marifetler ortaya çıkar. Şeytana yakın olandan da şeytanî çirkin ahlâk ortaya çıkar yahut dışarı sızar.”

Başyazar Muhammed Mübarek Elhüseyni bu ay “Büyük Bir Yangın Var” başlıklı yazısında insanlığın manevî bir yangın içinde olduğuna ve İslâm âleminin de bu yangından etkilendiğine dikkat çekiyor. Ümmet-i Muhammed’i bu manevî ateşten kurtarmanın en şerefli vazife olduğunu ve her müminin bu vazifeden sorumlu olduğunu hatırlatıyor.
Semerkand Dergisi’nde ayrıca Hüseyin Hilmi Arslan’nın “Oruç Halleri?”, Abdurrahman Mıhçıoğlu’nun “Kader ve Gayret”, Sıtkı Çoban’ın “Bütün Ümmetlerin İbadeti”, Abdulkadir Alioğlu’nun “Cennet Yolunda”, Ali Yurtgezen’in “Gerçek ile Hakikat Arasında”, Atilla Pamirli’nin “Eski ve Yeni”, M. Fatih Çakır’ın “Anadolu’da Kolera Salgını”, İstemihan Özkul’un “Osmanlı’da Matbaa Meselesinin İç Yüzü”, İbrahim Baran’ın “Medeniyet Maskesi ve Altındaki Yüz” başlıklı yazıları dikkat çekiyor.
“Takvim”, “Hal Dili”, “Derviş Bohçası”, “Güldeste”, “Nasihatler”, “Hikmet”, “Tasavvuf Klasikleri”, “Harman Yeri”, “Tavan Arası”, “Dünya Hali”, “Tencere” köşeleri de ilgi çeken konularıyla okurlarını bekliyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 21,00 x 28,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 66
Barkod : 3990000085280
Babil.com  
NOGROD