Babil.com
Semerkant % 35indirim

Semerkant

Samarcande

Amin Maalouf

Yapı Kredi Yayınları

32,00 TL 20,80 TL
 
0/5 (0 kişi)
605 adet stoklarımızda

Amin Maalof, Doğu'ya, İran'a bakıyor. Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının çevresinde dönen içiçe iki öykü... 1072 yılında, Hayyam'ın Semerkant'ında başlayan 1912'de Atlantik'te bit(mey)en bir serüven... Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran'ın tarihinin de okunuşunun öyküsü / tarihi ...

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 318
Barkod : 9789750810039

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Ali Berktay

Editör
Korkut Erdur

Kapak Tasarım
Nahide Dikel

Düzelti - Redaksiyon
Filiz Özkan

Tavsiye etmem

Yazarın daha önce önce okuduğum yolların başlangıcı isimli romanını çok beğendiğim için bunu da okumak istedim. Ancak roman kurgusu çok zayıf. Roman büyüklüğünü romandaki karakterlerin büyüklüğünden alıyor o kadar. Üstelik milli tarihimizi çirkin gösteren klasik batılı tiksintisi ile yazılmış. Müslüman Türk evladına zarar verecek bir kitap. Bir habere göre okullara yasaklanmış. Çok isabetli olmuş iftiralarla dolu olmak bir yana erotik içerikli. Tavsiye etmem.

T
Toyran  -   30.01.2020
Okuyun

Yazarın üslubunu çok beğendim. Ömer Hayyam ile tanışmak tarihin sayfalarında dolaşmak isteyenler muhakkak okumalı. Gayet keyifli bir kitap.

A
Ali Okur  -   08.02.2017
Okurun değişen beğenileri

Yıllar önce ilk okuduğumda çok etkilenmiştim. Konunun peşinde düşüp peş peşe o dönemi ve mekanı anlatan kitaplar okumuştum ve o kadar azdı ki...<br />Geçen yıl yeniden okudum ve zor bitirdim. Aradaki yıllarda tarihi kurgu alanında o kadar başarılı eserler yazılmış/ dilimize çevrilmiş ki, bu kez çok yavan geldi. <br /><br />

Y
Ya Kebikeç  -   07.12.2016
Okunmalı

Okuyalı uzun zaman geçmesine rağmen net olarak hatırladığım ve okurken oldukça etkilendiğim bir kitaptır. Mutlaka okunmalı.

Y
Yasemin Tugyan  -   16.05.2016
Ömer Hayyam ve İran

Ömer Hayyam, Nizam-ül Mülk ve Hasan Sabbah hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı. Bu kitabın ardından Alamut Kalesini okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca kitap 19.-20.yy İran demokrasi mücadelesinide Amin Maalof'un muhteşem kalemiyle bizlere anlatıyor. Tavsiye edilir.

S
Seyit Ünlü  -   05.04.2016
Semerkanta yolculuk

Ömer Hayyam,Nizamülmük,Hasan Sabbah...Ne de güzel birleştirmiş bu roman onları...Kesinlikle okunması gereken bir eser,Amin Maalouf bizi harika bir yolculuğa çıkarıyor.

A
Andaç Kutay Saka  -   29.03.2016
ömer hayyam

bir yanda ömer hayyam bir yanda selçuklular bir yanda da hasan sabbah ve fedaileri...klasik bir amin maalouf başyapıtı.yazarın diğer kitaplarını okurken aldığınız tadı bunda da bulabiliyorsunuz...tarihle ilgili bilmediğiniz, ilgi çekici şeyler öğreniyorsunuz bu kitapta.eğer alamut kalesi adlı kitabı okuduysanız bu kitapta geçen olaylarla ilgili birtakım farlılıklar var onda biraz çelişkide kalıyorsunuz hangi bilgi daha doğru diye... kısacası kitap çok güzel...

Z
Zeynep Demirel  -   21.03.2016
Semerkant

İran tarihini merak ediyorsanız Ömer Hayyam - Hasan Sabbah - Nizam-ı Mülk ilişkisinin tarihini öğrenmek istiyorsanız bir solukta okuyacağınız bir kitap...klasik tarih kitaplarına göre daha yalın bir dili var..keyifli okumalar.

E
Elmas Biray  -   17.02.2016
Semerkant

Amin Maalouf ' un tarihi roman sevenlerin çok beğeneceği romanı.

G
Gökay Erder  -   16.02.2016
Amin Maalouf

Amin Maalouf'un okuduğum ilk kitabı. Maalouf'un diline hayran kalmamak mümkün değil. Semerkant okuduktan sonra eminim diğer eserlerini de okumak isteyeceksiniz.

L
Leylanur Taçyıldız  -   11.02.2016
Semerkant

Semerkant zaten çok güzel bir yerdir ve kahraman Ömer Hayyamı da duymayan yoktur. İranı ve Ömer Hayyamı çok güzel anlatan bir kitabı okumak büyük zevk. Çünkü kitabı okurken kitabın anlattıklarına (savaş, barışlar, verilen kararlar, Hasan Sabbah'ın kini vb) kendinizi kaptırırsınız. Kitap sizi emin olun ki büyüleyecektir.

B
Batuhan Bıyıklı  -   08.02.2016
Tarihin az bilinen yönleri

Tarih derslerinde ıska geçilen ya da çok az değinilen yerlere parmak basan ışık tutan bir eser.Evet kurgu bir eser ama gerçeklik kurgunun içinde iyi yedirilmiş. Tarih ve edebiyatın buluşması desek yanılmış olmayız..

M
Mesut Kaşıkcı  -   06.02.2016
Ömer Hayyam,Nizamülmülk, Hasan Sabbah ve iran

Okuduğum ilk Amin Maalouf kitabı. Ömer Hayyam,Rubailer, Nizamülmülk, Hasan Sabbah, İran yönetimi, Haşhaşiler vb.tüm bunların birleşimiyle oluşturulmuş bir eser Semerkant'ta başlayıp Titanikte son bulan sürekleyici tarihi roman.Yazar güçlü, karakterler güçlü okurken aynı zamanda araştırma yapma ihtiyacı hissettiren bir kitap. Tabi ki içeriğin de tarihi anlamda eksiklikler, hatalar mevcut..Amin Maalouf tamda Batılıların istediği tarzda roman yazmış.Kesinlikle okurseverlerin kitaplığında bulunmalı.

S
Senanur Erbay  -   03.02.2016
SEMERKANT

Ömer Hayyam, Nizam-ül Mülk ve Hasan Sabbah... Ortak noktaları nedir? Birbirlerini tanıyorlar mı? Bunları ve daha fazlasını bulacağınız bir kitap Semerkant. Ama okurken sessiz sakin bir yerde ve kendinizi vererek okumanız gerekiyor. İşte o zaman çok zevk alarak okuyacaksınız. Ve mutlaka okumalısınız. Hatta daha sonra Alamut Kalesi ni de okursanız pişman olmazsınız

İ
İlknur Aksoy  -   03.02.2016
Semerkant

Övgüler almış harika bir eser. Ve bütün övgüleri hak ediyor. Herkesin kütüphanesinde bulunmalı, okunmalı, değeri bilinmeli.

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016
Semerkant

Yine bir macera ile başlayan ve içinde birçok macerayı barındıran kitap. Bitirdikten sonra sarılma isteği uyandırdı bende. Birçok duyguyu yaşattı, hissettirdi en derinden. Savaşlar, barışlar, verilen kararlar, Hasan Sabbah'ın kini, Ömer Hayyam'ın rubaileri, Nizamımülk'ün savaşı ... Okunası kitap ama daha da önemlisi hissedilesi kitap.

Ç
Çelik Atik  -   02.02.2016
Semerkant: Ömer Hayyam ve İran Masalı

"Atlantik'in dibinde bir kitap var. Anlatacağım, işte onun öyküsü. Belki nasıl sonuçlandığını biliyorsunuz: o tarihte gazeteler yazdı, bazı yapıtlarda da belirtildi: 14 Nisan 1912'yi 15 Nisan 1912'ye bağlayan gece, Titanic gemisi, Newfoundland açıklarında battığında, en ünlü kurbanlarından biri de, İranlı bilge ozan, gökbilimci Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının elyazması tek örneği idi." Böyle başlar Amin Maalouf 'un Semerkant'ı, Ömer Hayyam'ı ve İran tarihini eşsiz bir dille anlatan muhteşem eser.

O
Onur Özkan  -   02.02.2016
Ömer Hayyam haşhaşiler vs

gerçekten okullarda ki tarih derslerinde öğretilmeyen ince yerlere parmak basmış kitap.Özelliklşe ömer hayyam hayranlarının okumasını tavsiye ederim.

E
Ertuğrul Aksoy  -   02.02.2016
Değişik

Soluksuz ancak bir o kadar da durarak ve düşünerek ilerlediğim bir kitap oldu. Farklı kültürleri okumak isteyen okurlar için bir başyapıt denilebilir.

D
Damla Çağrıtekin  -   02.02.2016
İran ve Ömer Hayyam

İran tarihi ve Meşhur feylesof Ömer Hayyam romansı bir şekilde anlatılıyor. Orta doğunun en büyük özlemlerinden biri olan demokrasiye gereksinimi batının bakış açısıyla okuyucuya sunuyor. Dili sade ve sürekleyici. Benzer problemi yaşayan bir toplumun bireyi olarak bu kitabı okuduktan sonra Ömer Hayyam'a hayran kalmamak elde değil. Mutlaka okunacaklar listesine alınması gereken bir eser. Şiddetle tavsiye edilir.

A
Abdullah İlhanlı  -   07.01.2015
Babil.com  
ANDUIN