ÜYE OL        GİRİŞ   
Şeytan Sofrası'nda Akşam % 40indirim

Şeytan Sofrası'nda Akşam

Ayazmend ve Boşnaklar

Ceynur Karagözoğlu

Kibele Yayınları

18,00 TL 10,80 TL
7 adet stoklarımızda

Gazeteci Ceynur Karagözoğlu’nun hazırladığı “Şeytan Sofrası’nda Akşam”, adını Ayvalık’ın ünlü “Şeytan Sofrası”ndan alıyor.
“Şeytan Sofrası”nın hikâyesi de şöyle:
“Şeytan Sofrası'nın bulunduğu yer, kuzey tarafından bakıldığında, denizden yukarıya dik bir yamaçta, kartal yuvasını andıran 124 metre yükseklikte bir tepe. Şeytan'ın ayak izinin olduğu yerden başımızı kaldırıyor, gözlerimizi şöyle saat yelkovanının tersine çok hafif hareket ettirip karşılara bakıyoruz, gördüğümüz güzellik karşısında gözlerimiz kararıp yere düşmemek için ya bir yere tutunuyor ya da yere sıkı basıyoruz.''Aman Allah'ım bu ne güzellik''. Tam karşımızda Ayvalık, güzelbir kadının boynundaki aksesuvar gibi... Hani çok kıymetli taşlarla işlenmiş gerdanlık olur ya, onun gibi bir şey...Zaten ben de buradan gördüğüm güzelliğin etkisinde kalarak bu kitabı yazdım ve Şeytan Sofrası'ndan çepeçevre bakıldığında görebildiğim her yeri kitaba aktardım.”
Karagözoğlu; ”Şeytan Sofrası”ndan bakarken gördüğü Ayvalık’ı,Gömeç’i, Küçükköy’ü bütün özellikleriyle gözlerimizin önüne sererken, ayrıcalıklı olarak, eski adı “Ayazmend” olan Altınova’yı odak noktasına alıyor.
Yörenin; 93 Harbi, Balkan göçü ve 1924Mübadelesi’yle oluşan ağırlıklı nüfusu “Boşnaklar” da Karagözoğlu’nun ele aldığı insan unsuru…Onların kökenleri, Milli Mücadele’de oynadıkları roller, Boşnak mutfağı, Boşnak şiirleri ve Boşnak atasözleri…
Ceynur Karagözoğlu’nun “Şeytan Sofrası’nda Akşam” kitabı; Ayvalık ve yöresini dünden bu güne ayrıntılı olarak ele alan bir rehber…

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2016
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 142
Barkod : 9786059467032

Katkıda Bulunanlar

Hazırlayan
Ayşe Karagözoğlu

Babil.com  
EDORAS