75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Shuggie Bain

Douglas Stuart

0,0
0 değerlendirme
54,55 TL 80,00 TL %32
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 19-21 Ocak
Babil’in Yorumu

Shuggie Bain, son dönemin en sükse yapan eserlerinden biri; yayımlandığından beri ilgiyle okunan etkileyici bir ilk roman. Zor katedilen ve kederli bir hikâye anlatıyor Douglas Stuart, talihini saplandığı bataklıktan çıkarmaya çalışan bir kadının ve her şeyini bir bir yitirdiği sırada bile ondan vazgeçmeyen oğlunun sevgiyle kuşatılmış birlikteliğinden bahsediyor. Gittikçe derinleşen bir kasvetin içine çekiyor okurunu; kendi gerçekliğinde direten, yalnızca kendisine değil etrafındakilere de zarar veren bir anneye karşı oğlu tarafından hesapsızca kurulan kopmaz bağ üzerine düşündürüyor inatla. Stuart, Birleşik Krallık’ın “demir leydi” lakabıyla bilinen başbakanı Margaret Thatcher’ın işçi sınıfı üzerindeki ezici politikalarını da eleştirirken, derinleştirdiği yoksulluğu sarsıcı bir gerçeklikle yansıtarak anlatısını güçlendiriyor.

Kitap Hakkında

1980’ler. Glasgow şehrinin adeta öleyazdığı, ailelerin güçbela ayakta kalabildiği bir dönem. Ne var ki orta yaşlarındaki alımlı Agnes Bain daha fazlasını hak ettiğine inanır; müstakil bir ev sahibi olmak, istediğini satın almak gibi... Gelgelelim taksi şoförü kocası tarafından sürekli aldatılan Agnes, üç çocuğuyla birlikte harap olmuş bir madenci kasabasında yaşamaya mahkûm olur. Çocukları, yavaş yavaş alkol batağına saplanan Agnes’i kurtarmak için ellerinden geleni yapsalar da, bir süre sonra kendilerini kurtarmak için bir bir onu terk ederler. Yalnızca en küçükleri Shuggie, bir gün düzeleceği ümidiyle annesinin yanında kalır.

Farklı bir çocuk olan Shuggie, annesinin iddialı tavırlarını benimser. Ancak davranışları yüzünden madenci çocukları onu hırpalarken yetişkinler tarafından da acımasızca yargılanır. Diğer oğlanlara benzemeye çabalayan Shuggie, bir yandan da annesini kurtarmak, bu yoz ortamdan çıkarmak derdindedir.

Douglas Stuart’ın romanı Shuggie Bain yoksulluğu, sevginin sınırlarını ve kibrin beyhudeliğini ortaya seren, sakınmasız tavrına karşın olağanüstü çarpıcılıkta ve güzellikte bir eser.

“Bağımlılık, cesaret ve sevgi üzerine bu şaşırtıcı şekilde içten, duyarlı ve sürükleyici ilk roman bizi şaşkınlığa uğrattı… Yıkıcı tutkulara ve aile kurumuna dair alabildiğine hüzünlü, bununla birlikte umudun büsbütün solmadığı bir sorgulama.”

Booker Ödülü Jürisi
 
2020 Booker Ödülü
2020 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü finalisti
2021 İngiliz Kitap Ödülleri, “Yılın Kitabı Ödülü”
2021 İngiliz Kitap Ödülleri, “En İyi İlk Roman Ödülü”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  536
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  536,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789750755934
 • Basım tarihi
  Ocak 2022
 • Boyutlar
  12,50cm x 19,50cm
 • Kategoriler
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com