Sineklerin Tanrısı

Modern Klasikler Serisi

Lord Of The Flies

0,0
62 değerlendirme
42,66 TL Bu alışverişten kazancınız: 11,34 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 07-08 Şubat
Babil’in Yorumu

Çocuklar gerçekten de zannettiğimiz kadar masum mudur? Sineklerin Tanrısı, bu sorunun cevabını arayan, şaşırtıcı ve sarsıcı bir roman. Bir yandan da kendisinden yaklaşık yüz yıl önce yazılmış, Jules Verne’in ütopik çocuk adasının yer aldığı İki Yıl Okul Tatili’ne cevap niteliğinde; yine çocukların baş kahraman olduğu, yine adada geçen ama bu kez distopik ve pek de iç açıcı olmayan bir metin. İnsanın özünde var olan kötülüğün belirli şartlar altında nasıl yıkıcı düzeye ulaşabileceğini gösteren merak uyandırıcı bu roman, yirminci yüzyılın en önemli edebiyat klasiklerinden.

Kitap Hakkında

''Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlatan, küçükler için yazılmış bir öykü, R.M. Ballantyne’ın Mercan Adası’nın çağdaş bir uygulaması sanılabilir. Hatta Golding, kendine özgü buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı’nın başlıca iki kişisine Mercan Adası’ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası’nda Ballantyne, oldukça duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okyanusu’nda ıssız bir adaya sığınan üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının oldukça başarılı bir küçük örneğini nasıl yeniden kurduklarını anlatır. Golding’in Sineklerin Tanrısı’nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Ama altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenilir bir yere götürülmek üzere bindikleri uçak bir saldırıya uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olup bitenler, Ballantyne’ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir...
Sineklerin Tanrısı’nda gördüğümüz ıssız ada da yeryüzünün cennetlerinden biridir. Çocuklar da bu adanın, okudukları Mercan Adası’na çok benzediğini söylerler. Ne var ki, başlangıçta bunu hiç sezinlemediğimiz halde,
atom çağının çocukları, bu güzelim adayı her açıdan bir cehenneme çevireceklerdir.''

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  49
 • Sayfa sayısı
  262
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  260,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789754582901
 • Basım tarihi
  Mayıs 2021
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  12,50cm x 20,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Ş*** Ü***

  24 Mayıs 2016, Salı

  1. Sıradan bir macera hikayesi gibi görünüyor ancak İkinci Dünya Savaşı zamanında geçen bu roman tamamen insanlığı medeniyeti yansıtıyor. Medeniyet ve vahişiliğin çatıştığı bu roman insanlığın gerçek yüzlerini ortaya çıkarmış. İnsanlar mantığı seçmek yerine öldürmeyi seçiyor. Hayatlarımızı barış ve huzur içerisinde geçirebilecekken istekleri elde edebilmek için kan döküyorlar ve üstelik bundan zevk alıyorlar. Domuzcuk mantığı, Simon masumluğu, Ralph lideri, Jack vahşiliği(katil) simgeliyor. Tamamen sembollerden oluşan bir roman ve sadece okumak yetmiyor, üstüne düşünmek lazım. Golding'in bize söylemek istediklerini anlayabilmek için onun hayatını ve o dönemi bilmek gerek. Bir avuç çocuğun yaptığı bu savaş ne kadar gereksizse 2.Dünya Savaşı hatta tüm savaşlarda o kadar gereksiz. İnsan kanı dökmenin bir mantığı olabilir mi? Bu bir hak olabilir mi?

  2. Devamını Oku
 • G***** Y********

  16 Haziran 2016, Perşembe

  1. İktidar hırsının,ilkel yaşamın getirmiş olduğu kuralsızlığın masum olarak gördüğümüz çocukları bile canavarlaştırmasını anlatan güzel bir eser.

  2. Devamını Oku
 • M******* K***

  07 Haziran 2016, Salı

  1. mükemmel bir kitaptı fakat sondaki açıklamayı okumasaydım çoğu göndermeyi anlamazdım

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç