ÜYE OL        GİRİŞ   
Sisifos Söyleni % 40indirim

Sisifos Söyleni

1957 Nobel Edebiyat Ödülü

Le Mythe de Sisyphe

Albert Camus

Can Yayınları

22,00 TL 13,20 TL
205 adet stoklarımızda

"Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir." Albert Camus, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı Sisifos Söyleni’nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. Tahsin Yücel’in dilimize kazandırdığı eser, 20. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Tanrıların, hep yeniden aşağıya yuvarlanacak olan taşı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları Sisifos, cezasını bilinçli olarak kabullenmiş, tekrar yuvarlanacağını bildiği halde taşı bütün gücüyle yukarı taşır. Camus saçma kavramını işte bu noktada tanımlar: boşuna olduğunu bildiği halde direnen insan. Yaşamın anlamı ancak, dünyanın saçmalığını ve yenilginin daima tekrarlanacağını bile bile kötülüğe direnmek olabilir, insanlığa gerçek boyutlarını ancak bu başkaldırı kazandırabilir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 12,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 159
Barkod : 9789750726231

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Tahsin Yücel

Kapak Tasarım
Ayşe Çelem Design

Biraz Ağır

Albert Camus'un diğer kitaplarına nazaran ağır olan kitabı. Tahsin Yücel'in ağır Türkçesine göre çevrilmiş olması kitabı anlamakta güçlük yaşatıyor. Fakat içeriğiyle her kütüphanede olması gereken bir kitap

A
Arda Caner Atak  -   07.02.2016
Babil.com  
ATES