95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Spartaküs

Roma'yı Sarsan Köle Savaşı

The Spartacus War

0,0
0 değerlendirme
39,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 21,00 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 27-29 Haziran
Babil’in Yorumu

Roma İmparatorluğu’nun temellerini derinden sarsan, binlerce yıl sonra bile hikâyesi birçok sanat eserine konu edilen ve adı tarihe en az devleti Roma kadar güçlü yazılan bir köle Spartaküs. Cornell Üniversitesi’nde tarih profesörü olan yazar Barry Strauss, M.Ö .73-71 tarihleri arasında gerçekleşen bir isyanın kahramanı olan bu esrarengiz devrimcinin hikâyesini çok çarpıcı biçimde anlatıyor. Cesareti, kılıcı ve zekâsıyla kölelerden bir isyan ordusu kurmayı başaran Spartaküs, büyük bir imparatorluğun mevcut düzenini yerinden sarsacak ama “serveti hürriyete tercih eden” yol arkadaşları sebebiyle yarattığı devrim hareketi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Strauss, bir efsanenin hikâyesini günümüze ulaşan yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında, titiz bir çalışma ve berrak bir üslubla okuyucuyla buluşturarak Spartaküs’ün eşsiz hikâyesini bir kez daha ölümsüzleştiriyor.

Kitap Hakkında

“Antik dünyanın askeri tarihini Barry Strauss kadar derin ve canlı biçimde anlatan hiç kimse yok. Spartaküs üslubu kıvrak ve çok ilgi çekici bir kitap” Publishers Weekly
“Uçsuz bucaksız bilgisi, meseleleri derinden kavrayışı ve hikâye anlatma kabiliyetiyle Barry Strauss, Roma’ya meydan okuyan Spartaküs ve liderlik ettiği isyanın bilinmezlerini anlayabilmemiz adına muazzam bir imkân sunuyor.” Adrian Goldsworthy, Roma Nasıl Çöktü? ve Augustus kitaplarının yazarı

Sadece 74 adamla başlayan Spartaküs isyanı kısa süre içerisinde Roma’yı tehdit eden ciddi bir askerî harekete dönüştü. Gladyatör dostlarıyla birlikte Spartaküs 60.000 askerden oluşan bir ordu kurdu ve Güney İtalya kırsalını kontrolü altına aldı. Karizmatik bir liderdi. Kendisine destekçi çekebilmek adına dini dahi kullandı. Eski bir Roma askeri olarak savaş becerileri benzersizdi. İki yıl boyunca Roma ordularına büyük bir başarıyla karşı koydular. Ancak Spartaküs ve adamları nihayetinde yenildiler.

Yenilgi sadece generalin başarısından değil aynı zamanda âsilerin de başarısızlığı dolayısıyla gelmişti: Sayıları çoktu, düzensizlerdi; içlerinde birçok etnik grup vardı ve bunlar liderlik konusunda sürekli tartışıyorlardı. Spartaküs dahil hiçbir lider onları disipline sokabilecek gibi değildi. İki yıllık mücadelelerinin sonunda bir noktada seçim yapmak zorunda kaldılar: Özgürlüklerine kaçmak mı yoksa yağma yapmak mı? Roma’nın en güçlü askeri birlikleriyle karşılaşma pahasına serveti hürriyete tercih ettiler ve General Crassus’a mağlup oldular. Ancak mücadeleleri 2000 yıl boyunca yazarlara, film yapımcılarına ve devrimcilere ilham verdi.

Yıllar süren araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Spartaküs: Roma’yı Sarsan Köle Savaşı sadece yazılı kaynaklara değil aynı zamanda arkeolojik buluntulara, tarihsel yeniden inşalara ve yazarın bir zamanlar Spartaküs’ün hakimiyetindeki İtalya kırsalına yaptığı birçok seyahate dayanıyor. Barry Strauss sürükleyici üslubuyla yüzyıllar içerisinde bir efsane halini almış Spartaküs ve başlattığı köle isyanına dair dramatik ve gerçekçi bir anlatı sunuyor.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  288
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  300,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786258431230
 • Basım tarihi
  Şubat 2022
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç