Babil.com
Tarımda Hidrolik Uygulamaları % 20indirim

Tarımda Hidrolik Uygulamaları

Hidrolik, Hidrostatik ve Akışkanların Kinematiği

Gürsel Küsek

Umuttepe Yayınları

58,00 TL 46,40 TL
 
0/5 (0 kişi)
5 adet stoklarımızda

Günümüzde disipliner çalışma, başka bir deyişle uzmanlaşma giderek yaygınlaşmaktadır. Örneğin inşaat sektöründe bina, köprü, yol, tünel, liman yapımı gibi. Yol çalışmalarında uzmanlaşmış çok başarılı bir inşaat mühendisi, bina yapımında çok iyi olmayabilmektedir. Bir yandan uzmanlaşma artarken diğer taraftan da disiplinler arası bir yakınlaşma da yaşanmaktadır. Bu gün bir tarım mühendisinin yeteri kadar fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimleri biliyor olması gerekir.

Organik kimya bilmeyen bir mühendis fotosentezi anlayamaz. Fizik, kimya, biyoloji bilmeyen bir kişi sera etkisini ve buna bağlı iklim değişikliğini anlayamaz. Su iletimini bilmeden iyi bir sulamacı olamaz. Tarımsal üretimin her evresinde su vardır, öyle ise her tarım mühendisinin veya yaygın söylenişi ile ziraat mühendisinin sulamayı ve suyu yönetmeyi bilmesi gerekir.  Bu kitap daha çok tarımla ilgili fakültelerde okuyan ve tarımla ilgili dallarda çalışan mühendislerin yararlanabileceği formatta hazırlanmıştır. Kitap daha çok hidroliğin temel prensipleri yanında kapalı borularla su iletimi konularını içermektedir. Açık kanallarda olan iletim ve pompaj konularına pek değinilmemiştir. Uygulamaya yönelik pratik çözümlerin yanında, merak edenler için konunun mantığı da verilmeye çalışılmıştır.

Sulama denildiğinde farklı kavramlar anlaşılabilmektedir. Su kaynağından suyun kullanılacağı yere kadar iletilmesi veya su kaynağından suyun parsel başlarına kadar iletilmesi “sulama şebekesi” olarak adlandırılmaktadır. Suyun parsel içerisinde dağıtılmasına ise “parsel içi sulama sistemleri” denilmektedir. Hangi bitkiye, ne zaman, hangi derinlikte, ne kadar su verilmesi konusu “sulama bilgisi” olarak adlandırılır. Bu kavramların tümüne birden “tarımda sulama yönetimi” denilmektedir.

Sulama yönetimi ile ilgili, değişik ülkelerde değişik disiplinler geliştirilmiştir. Sulamanın inşaat disiplini ile ilişkisi vardır. Özellikle büyük barajların ve büyük su iletim hatlarının yapımı gibi. Sulamanın tarımla ilgili eğitim veren disiplinlerle de çok yakın ilgisi vardır. Özellikle sulama, parsel içi sulama sistemlerinin ve sulama şebekelerinin planlanması konuları doğrudan tarımın konusudur. Birçok gelişmiş ülkede ziraat fakültelerinde sulama ilgili bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler, sulama mühendisliği, kültürteknik mühendisliği, biyosistem mühendisliği gibi isimler almaktadır. Sonuçta sulama asla sadece inşaattan oluşmamaktadır. İnşaat sulama yönetiminde kullanılan bir araçtır. Sulama inşaatı da içine alan çok geniş bir konudur. Bu nedenle meslektaşlarımın konularını bilmelerini çok önemsiyorum.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2018
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,50 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 258
Barkod : 9786052012499

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Merve Aksoy

Babil.com  
SU