ÜYE OL        GİRİŞ   
Telhisu Kitabi’ş-Şi‘r - Poetika (Şiir) Orta Şerhi % 25indirim

Telhisu Kitabi’ş-Şi‘r - Poetika (Şiir) Orta Şerhi

İbn Rüşd

Endülüs Yayınları

30,00 TL 22,50 TL
Stoktan Teslim

İbn Rüşd (ö. 1198) İslâm mantık ve felsefe geleneğinde kendine özgü bir Meşşailik modeli takip etmiş, özellikle Aristoteles’in (ö. MÖ 322) mantık ki­taplarına yazdığı orta şerhlerde genel olarak ana metne bağlı bir şerh yön­temini esas almış, bununla birlikte takip ettiği Meşşailik modelini mantık orta şerhlerinden biri olan Telhisu Kitabiş Şir’de yani Poetika Orta Şerhi’nde daha farklı bir tarzda ortaya koymuştur.

Aristoteles poetik şiirsel zihnin anlama ve anlatma tarzlarını burhani, felsefi, tümel bir şekilde incelemiş, ancak bu incelemelerini tarihi Yunan poetika şiir geleneği ile örneklendir­erek somutlaştırmıştır.

İbn Rüşd bu burhani, felsefi, tümel gayeye ulaşmak için tarihî Arap-İslam geleneğine müracaat etmiştir. Nitekim Poetika Orta Şerhi Arap-İslâm şiir geleneğinden yapılan örneklendirmelerle doludur. Aristoteles’in Poetika’da yani Şiir Üzerine’de, içerisinde yetiştiği Yunan geleneği üzerinden somutlaştırdığı poetik şiirsel dünyanın doğasına ilişkin felsefi öğretisini İbn Rüşd Poetika Orta Şerhi’nde, içerisinde yetiştiği kendi Arap-İslâm geleneği üzerinden somutlaştırarak yakalamaya çalışmış ve özgün bir metin inşası vücuda getirmiştir.

Elinizdeki çalışma Poetika Orta Şerhi’nin ilk Türkçe çevirisi ve Arapça metni yanında konunun anlaşılması­na yardımcı olacak inceleme, giriş yazıları ve eserle ilgili bilgilendirici bir takım ekler içermektedir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 23,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Arapça
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 232
Barkod : 9786052105634
Babil.com  
ANDUIN