Babil.com
Tüketim Toplumu % 35indirim

Tüketim Toplumu

Söylenceleri Yapıları

La societe de consommation

Jean Baudrillard

Ayrıntı Yayınları

35,00 TL 22,75 TL
 
0/5 (0 kişi)
Şu an stoklarımızda bulunmadığı için geçici süreliğine satış dışıdır. Stoklarımıza girdiğinde sipariş verebilirsiniz.

Çağımızın önemli filozoflarından Baudrillard bu kitabında, çarpık tüketim anlayışını ele alıyor. Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. Böylece genel bir toplumsal farklılaşma mantığı ortaya çıkar. İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır. Tüketici tek tek nesnelere değil, mal ve hizmetler sistemini bütünüyle satın almaya yönlendirilir; bu süreçte bir yandan kendini toplumsal olarak diğerlerinden ayırt ettiğine inanırken, bir yandan da tüketim toplumuyla bütünleşir. Dolayısıyla tüketmek birey için bir zorunluğa dönüşür. Bu anlamda tüketim bireyin özgür bir etkinliği değildir. Sonunda bu yabancılaşma o kadar kapsayıcı olur ki, tüketim toplumunun yapısı haline gelir. İşte bu kuramsal tabanda, günlük alışverişten lüks tüketime, beden bakımından cinselliğe, reklamdan Pop Art’a ve bireylerin dinlenme biçimlerine kadar tüm yönleriyle tüketim toplumunu çözümlüyor Baudrillard. Bu aşırı emek ve tüketim baskısına muhalefetin beklenmedik biçimlerde, örneğin kronik yorgunluk ya da irrasyonel şiddet olarak ortaya çıktığını ve bu muhalefetin öngörülemeyecek yepyeni biçimler bulacağını da ekliyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 272
Barkod : 9789755391410

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Hazal Deliceçaylı
Ferda Keskin

Kapak Tasarım
Arslan Kahraman
Gökçe Alper

Düzelti - Redaksiyon
Mehmet Celep

okunmalı

Geçmiş uygarlıkların tümünde dayanıklı nesneler, araçlar veya binalar kuşaklarca insandan daha uzun yaşamışken, bugün onların doğmasını, gelişmesini ve ölmesini izleyen bizleriz. (kitaptan)

G
Gülnihal Topay  -   19.03.2016
Tüketim Toplumunu tüketimi anlamak için

Artı ürün ortaya çıktığından beri varolan tüketim toplumu açıklayıcı ve eleştirel bir bakış açısıyla ele alınıyor kitapta. "Kurt çocuğun kurtlarla yaşaya yaşaya kurda dönüşmesinde olduğu gibi demek ki biz de yavaş yavaş işlevselleşiyoruz." (kitaptan)

G
Gülnihal Topay  -   19.03.2016
Babil.com  
NOGROD