Babil.com
Türk Müsikisi Tarihi Terimleri Sözlüğü % 20indirim

Türk Müsikisi Tarihi Terimleri Sözlüğü

Mehmet Tıraşçı

Eğitim Yayınevi - Ders Kitapları

52,00 TL 41,60 TL
 
0/5 (0 kişi)
2 adet stoklarımızda

Bir bilim, sanat veya meslek dalı ile ilgili özel ve belirli kavramları karşılayan sözcüklere terim denir. Terimler, içinde bulunduğu disipline ait genel ve özel kaidelerle belirlenen bir takım hususları ortaya koyarak, onları oluşturulan metodoloji çerçevesinde bilginin aktarımına olanak sağlar. Her ilmî sahada olduğu gibi Türk mûsikîsi metodolojisinde de geçmişten günümüze değin bir terminoloji oluşturulmuş, makam, perde, dizi, usûl ve çalgı bilim gibi pek çok konuda binlerce terim kullanılmıştır.

“Türk Mûsikîsi Tarihî Terimleri Sözlüğü” ismi verilen bu eserde, işaret edilen terimlere ait kelime kökenleri, tarih içindeki değişimine dair izler ve kaynaklardaki kullanımlarına örnek teşkil edecek şekilde bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birincil kaynağı mûsikî hakkında yazılan ve genel olarak edvâr ismi verilen eserlerdir.

Bu eserde 850 kadar makam, 170’ten fazla usûl ve 350’ye yakın çalgı bilim terimini de içine alan toplamda 2135 terime yer verilmiştir. Çalışma prensibi olarak bir başucu eseri mahiyetinde olması planlanan bu kitabın, Türk mûsikîsi meraklıları ve araştırmacıları için bilgiye ulaşma adına kolaylık sağlanması temel hedefimiz olmuştur.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2020
Basım Yeri : Türkiye / Konya
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 257
Barkod : 9786057005663
Babil.com  
TOPRAK