75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
Picture of Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu (Cd-Rom)

Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu (Cd-Rom)

Kolektif

0,0
0 değerlendirme
8,05 TL 9,44 TL %15
5 iş günü içinde temin Standart Teslimat : 28-31 Ocak

Ürün Hakkında


Türk Dil Kurumu, ilk baskısını 1945 yılında yayımladığı Türkçe Sözlük'ün geçen altmış iki yıllık süre içerisinde geliştirilen, genişletilen, zenginleştirilen ve sanal ortamda kullanıma açılan sürümü olan Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu'nun yoğun diskini iki yıllık çalışmanın bir sonucunda hazırladı. Türkçe Sözlük'ün ağ ortamındaki sürümü Güncel Türkçe Sözlük ile Yazım Kılavuzu'nu bir araya getiren bu yoğun diskte; söz, deyim, terim ve anlamdan oluşan 110.804 söz varlığı bulunmaktadır. Madde başı ve madde içi söz ise 83.430'dur. Yoğun Disk'te yer alan 68.641 madde başı söz TRT'nin yetiştirdiği deneyimli sunucularımızdan Göksel Durna ve Rahmi Aygün, tarafından seslendirilmiştir. Ayrıca bu yoğun diskte edebiyatımızın tanınmış isimlerinden iki yüz on yedi yazar ve şairin eserlerinden seçilmiş 96.417 örnek cümle de veri tabanında yer almaktadır.

Güncel Türkçe Sözlük'te kullanıcının anlamını bilmediği sözlerin türünü, kökenini, anlamını, söyleyişini, içinde geçtiği deyim, birleşik fiil ve atasözlerini görebileceği Söz Arama seçeneği bulunmaktadır.

Bu bölümde aranan sözün ilk birkaç harfi yazıldığında aynı harflerle başlayan bütün sözler sıralanmaktadır. Kullanıcı, aradığı sözü seçerek istediği bilgilere ulaşabilmektedir. Kullanıcının sözün doğru, güzel ve örnek söylenişini dinlemek için hoparlör simgesini, kendi söyleyişini kaydederek örnek söyleyişle karşılaştırması için de mikrofon simgesini tıklaması
yeterlidir. Herhangi bir sözün edebî ürünlerimizdeki örneklerini görmek isteyenler ise Örnek İçi Arama seçeneğinden yararlanabilirler. Bu bölümde yazar ve şair adına göre de sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıntılı Arama seçeneğinde ise sözlerin türlerine, kökenlerine, kullanım alanlarına ve biçimlerine göre süzgeçler uygulamak mümkün olabilmektedir. Böylece Türkçe kökenli veya herhangi bir dilden Türkçeye geçen çeşitli kullanım alanına ve kullanım biçimine sahip sözler aynı anda görülebilmektedir.

Yoğun diskin Oyunlar bölümünde ise söz ve zekâ oyunları bulunmaktadır. Kelime İşlem oyununda, kullanıcı karışık verilen harflerden anlamlı çeşitli sözler ile bu harflerden oluşan en uzun sözü bulmaya çalışacaktır. Terim Avı oyunu ise TDK'nin bugüne kadar yürüttüğü terim çalışmalarında türettiği terimlerin rastgele verilmiş harfler içerisinden bulunmasından ibarettir. Şifre Çözümü oyununda ise bilgisayar tarafından şifrelenen Mustafa Kemal Atatürk'e ait bir özdeyişin çözülmesi istenmektedir. Bu oyunda kullanıcı verilen iki ipucunu gördükten sonra diğer harfleri doğru yerleştirerek özdeyişi tamamlamaya çalışacaktır. Söz Hazinesi oyununda ise kullanıcı, bilgisayar tarafından belirlenen atasözü veya deyimi harfleri tahmin ederek bulmaya çalışacaktır.

Yazılım paketinde ayrıca, Bulmaca Kılavuzu, Kafiye Bulmaca, Yazılım Güncelleme ve Kullanım Kılavuzu, ek parçacıklar olarak yer almaktadır. Bulmaca Kılavuzu'nda, harf sayısı ve bilinen harfler girildikten sonra veri tabanında eşleşen kayıtlar sıralanmaktadır. Kafiye Bulma ise şarkı sözü ve şiir yazanlara, kafiyeli sözlere meraklı olanlara yardımcı özellikler içermektedir.

Yazılım Güncelleme bölümü çevrim içi kullanıcının TDK tarafından çeşitli zamanlarda yayımlanacak veri tabanı ve yazılım güncellemelerini bilgisayara indirmesini ve sözlüğün sürekli olarak güncel kalmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Kullanım Kılavuzu ise yazılımı tam verim ile kullanmak isteyen kullanıcılara bilgiler sunmaktadır. Güncel Türkçe Sözlük, Access 2003 veri tabanı üzerinden çalışmaktadır ancak kullanıcının Access de dâhil herhangi bir yazılımın bilgisayarında yüklü olmasına, yüklenmesine gerek yoktur. Veri tabanına erişiminin hızlı ve verimli olması için çeşitli sıralama dizileri kodlanarak 83.430 girdi arasından istenilen verinin en hızlı biçimde elde edilmesi sağlanmıştır. Yazılım, kullanıcının bilgisayarına yüklenerek çalıştırılacaktır. Yazılım, çalıştırılmak istendiğinde masa üstündeki kısa yol veya B

Devamını oku

Ürün Özellikleri

  • Dil
    Türkçe
  • Barkod
    9789751619556
  • Kategoriler
  • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

    Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com