Babil.com
Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Şiir Metinlerinden Yararlanma % 10indirim

Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Şiir Metinlerinden Yararlanma

Seda Artuç

Nobel Akademik Yayıncılık

23,00 TL 20,70 TL
 
0/5 (0 kişi)
1 adet stoklarımızda

Dil, iletişimi ve kültürün devamlılığını sağlayan bir varlıktır. Bu yönüyle dil öğretimi, büyük bir önem arz etmektedir. Yıllardır dil öğretimiyle ilgili birçok çalışma yapılmakta, dergiler basılmakta, toplantılar düzenlenmektedir. Ancak ne yazık ki dil öğretiminin sorunları aşılamamaktadır. Dil öğretiminin bazı bilgiler aktarma yoluyla yapılmasının yanlış olduğu, örneklerden, dolayısıyla da dilin kendisinden hareketle yapılması gerektiği söylense de sonuç değişmemektedir. Dil ya ezber yoluyla öğretildiği için kalıcı olmamakta ya da hiç öğretilememektedir.

Bu çalışmada şiirlerden hareketle hazırlanan etkinlikler yoluyla Türkçe öğretiminin hedef kitlenin dil öğrenme başarısına nasıl bir etkide bulunduğu araştırılmıştır.

Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan “Giriş”te problem durumu ele alınmış dil, ana dil, ana dili, kültür kavramlarına yer verilmiştir. Dil öğretiminin asıl amacı dil becerilerini geliştirmek olduğundan dil bilgisi öğretiminde yararlanılan öğretim yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Dil öğretiminde dikkate alınması gereken ilkeler sunulmuştur. Dil öğretiminin daha nitelikli yapılmasında bu konudaki sorunların tespitinin önemli rol oynayacağı düşünüldüğünden Türkçenin yabancılara öğretiminde karşılaşılan sorunlarla ilgili ve bunların kaynağına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sunulan yeni materyal, amaca uygun olduğu düşünülen şiir türündeki metinlere göre hazırlanmıştır. Türkçe öğretiminin geçirdiği evreleri görmek çalışma açısından yararlı bulunmuştur. Çeşitli araştırmacıların görüşleri doğrultusunda çalışmanın konusunu oluşturan Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde şiir metinlerinden yararlanma yönteminin niteliği ve nasıl yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur.

Çalışmanın amacı, problem cümleleriyle ifade edilerek; önemi, ilgili çalışmalar özetlenerek vurgulanmıştır. Çalışmanın varsayım ve sınırlılıklarından sonra kavramsal çerçeve içerisinde söz edilen ancak hakkında açıklama yapılmayan bazı temel kavramlar da tanımlanmıştır.
Çalışmanın üçüncü bölümü ise “Sonuçlar ve Öneriler”dir. Bu bölümde araştırma sonunda ulaşılan bulgulardan yola çıkarak bazı öneriler geliştirilmiştir.

Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda sınırlı sayıda makale, tez ve kitap bulunmasına rağmen araştırma sonucu elde edilen kaynakların hemen hepsine çalışma içerisinde atıfta bulunulmuş ya da doğrudan yer verilmiştir. Kaynakçada da söz konusu kaynaklara yer verilmiştir. Kitabın sonunda, Yabancılara Türkçe Öğretiminde kullanılması öngörülen şiirlerden oluşan bir Antoloji bulunmaktadır.

Bu kitap, 2012 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde kabul edilen yüksek lisans tezimizin genişletilmiş hâlidir. Çalışma, her ne kadar bir yüksek lisans eğitimi sürecinde tamamlanmışsa da yaklaşık yedi yıllık bir birikimin nihayetidir. Yabancılara Türkçe öğretimi alanına yeni bir ses getireceği düşünülen kitabın, Türkçe öğretimine emek verenlere yol göstereceğini umuyoruz.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2014
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 16,00 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 175
Barkod : 9786051337418
Babil.com  
NOGROD