Babil.com
Türkiye Notları Dergisi Sayı 17 % 30indirim

Türkiye Notları Dergisi Sayı 17

Kolektif

Türkiye Notları Dergisi Yayınları

18,00 TL 12,60 TL
 
0/5 (0 kişi)
4 adet stoklarımızda

Türkiye Notları’nın 17. sayısında bu büyük mefkûre adamının şehadetinin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan makaleler yoğunlukta. Güngör Göçer, Ziya Şakir’in metinlerinden yansıyan Talât Paşa portresini ele aldığı dikkate değer bir yazıyla bu sayımıza katkıda bulunuyor. Robert W. Olson’ın makalesi görece eski olmasına rağmen Türkiye’deki entelektüel çevrelerde pek bilinmeyen bir metin. Makale, Talât Paşa’nın naaşının Türkiye’ye getirilmesini, Mustafa Kemal Paşa döneminde böyle bir girişimde bulunulmamış olmasını temel alarak değerlendiriyor. Bu sayıda yer alan bir diğer makale ise Patrick Walsh’a ait. Zurich Üniversitesi profesörlerinden Lukas Kieser’in Talât Paşa başlıklı kitabını değerlendiren Walsh, yazarın özellikle Cavid Bey’in hatıratını kullanırken yaptığı tahrifatlara dikkat çekiyor. Halim Gençoğlu, Afrika basınında Ermeni meselesi bağlamında çıkan haberleri ve bu haberlerin yansıtılma biçimini ele alırken M. Kaan Çalen milliyetçilik ve İttihatçılık bağlamında biçimlenen güncel tartışmalar üzerine dikkatlerini okuyucu ile paylaşıyor.
Türkiye Notları, Türkiye’nin düşünce dünyası üzerine düşünüp tartışmaya davet etmeyi ise sürdürüyor. Çok yaşayası Kurtuluş Kayalı Cemil Meriç’in Kemal Tahir ve Erol Güngör’e neden eleştirel yaklaştığını, daha doğru bir ifadeyle Kemal Tahir ve Erol Güngör saplantısının düşünsel kaynaklarını irdeliyor. Bu bölümde yine M. Safa Karataş’ın “Başkalarının Hayatı” başlıklı makalesini zevkle okuyacaksınız.
Dergimizin yayını tam da ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarından “soykırım” diye bahsetmesinin sonrasında yayınlanıyor. Türkiye ve ABD’nin si- yasi ilişkilerinin krizden geçtiği bir dönemde ABD Başkanının bu tavrı siyaseten müzakere kanallarını kapalı tutmaya karar verdiğinin ifadesi olduğu gibi Anadolu’da Ermeni vahşetinin, terörünün muhatabı olmuş milyonlarca Müslümanı ve örneğin Van’da bire kadar Ermeniler tarafından kırılan Yahudi cemaatini derinden yaralamıştır. Bilvesile dergimizin bu sayısını Anadolu’daki bu katliamları önlemek amacıyla Sevk ve İskân kararını alıp uygulayan İttihat-Terakki kadrolarına ve Anadolu’da Ermeni vahşetinin hedefi olan sayısız şehide ithaf ediyoruz.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 90
Barkod : 3990000022518
Babil.com  
ISEN