95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Türkiye'nin Yakın Tarihinde Hayvanlar

0,0
0 değerlendirme
27,72 TL Bu alışverişten kazancınız: 16,28 TL
5 iş gününde temin Standart Teslimat : 11-12 Temmuz
Babil’in Yorumu

Tarihten söz edilirken yalnızca kralları, padişahları, savaşları, antlaşmaları anma, yalnızca “büyük” insanları anlatma anlayışı mutlak hâkimiyetini uzun zaman önce yitirdi. Artık sıradan insanlar ve topluluklar da sosyal bilimlerin, özellikle tarihin ilgi alanında. Peki ya hayvanlar? Onların bu büyük ve karmaşık denklemde bir yeri var mı? Aktivist ve sosyolog Sezai Ozan Zeybek, bu sorudan ve anlayıştan hareketle Türkiye’nin yakın tarihindeki kimi olaylara hayvanları dâhil ederek yeniden bakıyor. Bu ilginç çalışma, sosyal bilimlerin pek de odağında olmayan hayvanları tarihin ve sosyolojinin öznelerinden biri olarak ortaya koyuyor.  Türkiye'nin Yakın Tarihinde Hayvanlar, meselelere “bir de bu açıdan” bakmak isteyenlerin ıskalamaması gereken bir kitap.

Kitap Hakkında

Bu kitap, “biz kimiz” sorusuna alışılmamış bir cevap veriyor. Hayvan-insan ilişkileri üzerinden toplum bilimlerindeki kimi kavramları (millet, aile, adalet, eşitlik, kalkınma…) tartışmaya açarken Türkiye yakın tarihinin çeşitli fasıllarını da başka bir gözle yeniden mercek altına alıyor. Başıboş köpekler, yurt dışından getirilen inekler, orman zararlısı ilan edilen keçiler, zehir soluyan solucanlar, çalışmayı reddeden arılar, asker edilen hayvanlar gibi farklı temalar ve failler üzerinden mekânsal ilişkilere, Türkiye siyasetine, ekolojiye odaklanıyor. Her bir hayvan hikâyesi bize yaşadığımız dünyanın başka bir yüzünü gösteriyor.

Aklımı kurcalayıp duruyor: Bu beden benim mi? Vücudumdaki bakterilerin ve virüslerin DNA’sı benim “insan” DNA’larımdan daha fazla. Kuru ağırlığımın %10’u bakteri. Bağışıklık sistemim, sindirimim onlara emanet. Bu beden benim mi? Anneler başka bir insana can veriyor. Bir süre ortak bir yaşam devam ettiriyorlar. Hangisi kimin bedeni? Bir sürü organizma, bana ait zannettiğim sınırların içinde buluşuyor, birbiriyle savaşıyor, çoğalıyor, birleşiyor, büyüyor, yardımlaşıyor; beni (artık her neysem) hayatta tutuyor yahut öldürüyor. Hasbelkader biraraya gelmişiz işte. İstediğim sınırı çekeyim; havada uçan, delikten geçen, camdan süzülen bir sürü canlı ile ister istemez haşır neşir oluyorum. Mutfağımda bir karınca yuvası var. Bu ev benim mi?

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Sayfa sayısı
  208
 • Dil
  Türkçe
 • Barkod
  9786052602188
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç