Babil.com
Tutunamayanlar % 25indirim

Tutunamayanlar

Bütün Eserleri 1

Oğuz Atay

İletişim Yayınevi

60,00 TL 45,00 TL
 
5/5 (1 kişi)
111 adet stoklarımızda

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar'ı Berna Moran, "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran'a göre "Oğuz Atay'ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar'ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, yapıttaki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aymı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır." Küçük burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay "saldırısını, tutunanların anlamayacağı, red edeceği türden bir romanla yapar."

Oğuz Atay, 1934'te İnebolu'da doğdu. Ankara Maarif Koleji'ni, İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. 1960'ta İDMMA İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar'ın yayımlanmasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağında yeraldı. TRT 1970 Roman Ödülü'nü kazanan Tutunamayanlar'ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izledi. Hikayelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında topladı. 1911- 1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan'ın hayatını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977'de, büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 724
Barkod : 9789754700114

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Ümit Kıvanç

Düzelti - Redaksiyon
Can Belge
Bahar Siber

Baş Yapıt !

Okunması sabır gerektiren ama bittiğinde de 'vay be' dedirten bir kitap. Ve bence Dünya Klasiği olmayı hak eden muhteşem bir roman. Mutlaka okuyun !

B
Büşra Tamgaç  -   24.09.2016
Mutlaka Okunmalı

Hayatım boyunca en uzun sürede okuduğum kitap oldu Tutunamayanlar. Zaman zaman sıkıldım ama yine de büyük merakla okudum. O yazım tarzı beni kendine hayran bıraktırdı. Oğuz Atay'ın diğer kitapları da okuma listeme eklendi.

B
Burcu Ekici  -   10.08.2016
Ömrümden Ömür...

Evet itiraf ediyorum bu kitap beni yaşlandırdı. Ömrümden ömür yedi, bitirene kadar iliğimi sömürdü. Yeter bu nasıl bir dil, bu ne bilgi fazlalığı deyip bir köşeye atamıyorsunuz çünkü kitap o kadar dolu ki, o kadar sarıyor ki, siz, bıraksanız o bırakmıyor yakanızı. Yorgunken okuyayım diyorsunuz, değil yorgunluğunuzu almak üstüme yorgunluk katıyor. Ki açık bir zihinle okunmazsa anlaşılması gerçekten güç olabiliyor. Açık bir zihinle okumaya başlıyorsunuz, bir süre sonra kafanız doluyor doluyor, boynunuz kırılacak kadar doluyor. İnanılmaz dolu, her cümlesi, her kelimesi beni özümse sadece okuyup geçme diye bir kçşede bekliyor sizi. Kalınlığı gözünğzü korkutuyorsa üstüne bir de öyle hadi bi elli sayfa atarım diye başlayıp on sayfada yorulabileceğinizi de ekleyin ki cidden eziyet oluyor. Ha tüm bunlara rağmen pkudum mu okudum. Bir daha olsa bir daha okurum mazoşistlik değil mi. Değdi mi, dibine kadar. Yine de eklemezsem ayıp plur gibi hissediyorum. Evet çok yoğun ve çok güzel bir kitap olsa da bu kitabı okumadan önce okunması gereken birçok kitağ olduğunu düşünüyorum. Bir Dostoyevski, Maksim Gorki almadan elinize bu kitaba saldırmayın yoksa bir anda hiç anlamadığınız bir şeyden bahsediliyor gibi hissedebilirsiniz, eh tadınız kaçmasın diye minicik bir dost tavsiyesi. Keyifli okumalar. :)

B
Büşra Bilge  -   19.07.2016
Tam anlamıyla bir şaheser

Oguz atayın hayran bırakacak psikolojik tahlilleri alycı gerçekcilik ile düşüncelerinin yogunlugu ve inceligi altinda kendinizden geçeceksiniz kesinlikle okunması gereken bir eser.

A
Ayşe Nur Kılıç  -   14.07.2016
baş yapıt

kitapta değişik türler bir arada. yani mektup, anı, olay, şiir, oyun gibi birçok tür bir arada. o yüzden biraz okuyanı yoruyor ama bir yerden sonra alışıyorsunuz. psikolojik çözümlemeleri sizi zorlayacaktır. ama edebiyatımızın mihenk taşlarından bir yazar ve bir baş yapıt...

F
Fatma Yıldırım  -   23.03.2016
İlk fırsatta okuyacağım

İnternette küçük partlar halinde okuduğum satırların etkisiyle okumayı düşündüğüm kitap.

F
Fatih Sarıkaya  -   01.03.2016
muhteşem

Çok zor görünen bir kitap. Okunması imkansız gibi görünen bir kitap. Amma velakin hakikat gözle görünen değil içten okumayla gerçekleşir ve tabi biraz da sabır ve zaman gerekir.

E
Erdal Koyunsever  -   22.02.2016
Herkes altından kalkamaz

Çok ağır kitaptır efendim, oğuz atayı anlamak için ilk önce tehlikeli oyunları daha sonra bunu okuyun derim. Yoksa benim gibi bitirmeniz aylar sürer :)

S
Selim Yılmaz  -   19.02.2016
iyi kitaplar

Bu yazar bir harika. Dört katmanlı bir kitap. Tavsiye ederim.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016
okunması gereken bir kalsik

Bugüne kadar okumayı niye ertelemişim diye düşündüğüm; ilk başlarda zorlanıp sonunda elimden düşürmediğim bireyin iç dünyasını ele alan bir eser. Mutlaka okuyun derim.

Z
Zeynep Eriman  -   13.02.2016
pes etmeyin

Başlarda Okunması biraz zor ama biraz ilerledikten sonra akıcı hale gelmeye başlıyor ve kendinizi romanın içinde buluveriyorsunuz .

S
Sinem Polat  -   12.02.2016
Okurken Tutunabilenlere..

Yazarın okudugum ilk eseri, bilinç altı tekniğini en iyi kullanan yazardır, Turgutun kafası ne kadar karışıyorsa sizde okadar karşıyorsunuz, hele birde bi Olric var ki.. Okuyunuz!

S
Selman Yetkin  -   12.02.2016
erkan

Tutunamayanlar'ı bir kerede okuyop anlamak çok zor. Çok farklı ve geniş bir sesi var. Kocaman bir okyanosta yüzmek isteyenlere tavsiye ederim.

E
Erkan Karaağaç  -   10.02.2016
edebiyat şöleni

Oğuz Atay'ın diline bayılıyorum, tam bir edebiyat şöleni, her eserini şiddetle tavsiye ederim :)

B
Burçak Bilgin  -   02.02.2016
Babil.com  
ISEN