95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Twitter'dan Sonra Bir Tarih Kaldı mı?

3,0
1 değerlendirme
56,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 44,00 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 06-07 Temmuz
Babil’in Yorumu

İnternetin gündelik hayatın önemli bir parçası olmasıyla bilgiye erişimin kolaylaştığı, haber alma özgürlüğünün arttığı, coğrafi sınırların bile önemini kaybettiği söylenebilir. Böyle bakıldığında demokrasiye hizmet edeceği varsayılan bir araç olarak da düşünülebilir. Fakat her şeye rağmen internet yanılsamalar yaratmanın, insanları manipüle etmenin de benzersiz bir aracı olarak kullanılabilir. Bu bağlamda, Twitter’dan Sonra Bir Tarih Kaldı mı? yaşamı teknolojik aygıtlarla kuşatılmış insanlık için erken tarihli bir uyarı. Teknolojinin, hâkmiyetlerini pekiştirmek isteyen muktedirlerin çekinmeden kullanabileceği karanlık bir güce dönüşebileceğini zihin açıcı olduğu kadar ürpertici de olan örneklerle anlatıyor Evgeny Morozov. Twitter’dan Sonra Bir Tarih Kaldı mı?, internetle gelen özgürlük anlayışını derinlikli bir biçimde ele alan, güç sahiplerinin kitleleri kontrol altında tutmak için neler yapabileceklerini çekinmeden gözler önüne seren ve tartışmasını entelektüel bir çizgide sürdürerek dikkat çeken önemli bir eser.

Kitap Hakkında

Batılı karar mekani̇zmaları büyük oranda i̇nternetten bahsederken yerel ve küresel sınırların açık bi̇çi̇mde çi̇zi̇lmi̇ş olduğunu varsayarak konuşmayı sürdürüyorlar. Fakat gelin görün ki bu hi̇çbi̇r zaman mümkün olmamış bi̇r varsayım. Dünyada i̇nternet kullanımını yaygınlaştırıp kendi ülkelerinde kısıtlamaya çalışan batılı poli̇ti̇kacıların en büyük i̇ki̇lemi̇ wi̇ki̇leaks i̇le i̇yi̇ce ayyuka çıktı. Daha kötüsü, batılı si̇yasetçi̇ler, i̇nternet özgürlüğüne yöneli̇k tehdi̇tleri̇n büyük kısmının kendi̇ ülkelerinde başladığını di̇llendi̇rmeye cesaret edemiyorlar. Bu yüzden sanal ağ üzeri̇nden yürütülen güç savaşlarının önemi her geçen gün daha da artmakta. Evgeny morozov sanal ağ yanılsamasının en saf halini gözler önüne seren twitter'den sonra bi̇r tarih var mi? Ki̇tabında i̇nternet özgürlüğü gündeminin karanlık bi̇r yani olduğunu söylüyor. Büyüyen dikizleme sektörü, teknolojik bağımlılık, casusluk faaliyetleri, mahremi̇yet gibi bir dizi önemli meselenin izini sürüyor. İnternet karşısında daha eleştirel bir yerde durmak gerektiğini ortaya koyan yazarin kitapla yapmaya çalıştığı, internetin tek özgürleşti̇ri̇ci̇ araç olduğu fikrini yıkmak. Facebook ve twittera getirdiği eleştirilerle dijital aktivizme mesafeli duran morozov, siber-ütopyacılığın doğruları olduğu gibi görmemizi engellediğini kaydediyor. Üstelik bunu internet hakkında kesin bi̇r hüküm vermeden ufuk açıcı örneklerle gözler önüne seriyor. Twi̇tter'den sonra bi̇r tarih var mi? İnternet hakkındaki̇ tembel, kof, taraflı ve bayat düşüncenin korkunç si̇yasi̇ sonuclar doğurduğunu anlamak isteyenler kin.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  425
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  425,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786059608275
 • Basım tarihi
  Eylül 2019
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Deniz Aras

  27 Ekim 2021, Çarşamba

  1. Facebook’tan sonra da benzer argümanların ortada dolaştığı bir tarih dilimini geride bıraktık. Bugün güncel akış twitter üzerinden sağlanmaya başlayalı neredeyse 10 yılı aştı. Dolayısıyla bu senaryo da kısmen miadını doldurdu. Bir sonraki sosyal medya mecrası Tik Tok olacağa benziyor. Dünyanın nabzının kendisinde attığı her mecra ilgileri çekiyor, Bu kitapta Twitter evrenini görüyoruz, bir başka kitaplarda da diğer evrenleri.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç