ÜYE OL        GİRİŞ   
Ürgüp % 20indirim

Ürgüp

Bilinmeyen Kapadokya'dan Bir Kesit

Kemal Talih Türkmen

Ürün Yayınları

9,26 TL 7,41 TL
Tükendi

Kemal Talih Türkmen

1 Ocak 1949 yılında Tarsus'da Doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi On Asya Arkeolojisi bölümünden mezun oldu. Adana Tarsus, Kars, Gaziantep, Ürgüp, Göreme, Izmit, Marmaris ve Izmir müzelerinde görev yaptı. Roma sikkeleri konusunda çalıştı. Adana, Kars ve Marmaris müzelerinin kuruluşlarında ve açılışlarında üstün gayretler gösterdi. İzmir müzesinde arkeolog olarak görev yaptığı sıralarda aniden rahatsızlanarak 4 mart 1995günü aramızdan ayrıldı. 

"Kemal Beyle bir ay önce telefonla konuşuyorum... Sözü döndürüp dolaştırıp 'Ayvalı'da bir şelale var, oraya işe muhtaç bir arkadaş bir kamp yeri kurup işletebilir' diyor. Ben, 'hastalanmışsın, ameliyat olmuşsun, nasılsın' diyorum, O, Ayvalı şelalesinde bir kişiye 'iş çıkaracağının peşinde. İşte Kemal Talih Türkmen hem candan bir arkadaş, hem de işkoliklerin ekstrasıdır. Kemal Tahir Türkmen, bir yılı Göreme müzesinde olmak üzere toplam 8 yıl Ürgüp'te Müze Müdürlüğü görevinde bulundu. Müdürlüğü süresinde Ürgüp ve köyleri hakkında en geniş araştırmaları yaptı. En küçük bir mağarayı en ufak bir mekanı üşenmedi, inceledi. Nesli az kalan idealistlerden biri...

Ürgüp'ten Marmaris'e giderken eşi ve ben pazarlık yapmıştık. Bundan sonra evi ön planda olacak, araştırmalara ara verecekti. Marmaris'ten bir ay sonra Ürgüp'e geldi. Eski iştahını ikiye katlamış, bu sözünü unutmuştu bile. Anlatıyor; Marmaris'te müze yokmuş. Hemen müze kurmaya girişmiş. Kenan Evren'e çıkıp beş kadro alabilmek için aracılığını istemiş. Müzeyi kurdu ama tarihi eser kaçakçıları ile amansız bir çatışmaya girdi. İki yıl çalışıp arkeolog olarak İzmir'e kendini atabildi.

Kars'ta çalışırken, Kars Müzesini yeni binasına taşıtıp sergi salonları açtı. Antep Müzesini organize edip yeniden yarattı.

Ürgüp ve köylerindeki ören yerleri ve kliseler hakkında üçbine yakın diası var. Bütün kliseler ve mezarların, yerleşimlerin ölçüsü ve planı Kemal Talih Türkmen'de...

Bölgemiz hakkında hazırlamış olduğu diger önemli bir eser de "Kapadokya Tarihi".

1988'de Yeraltı Kentleri kitapçığını arkadaşlarıyla; 1990'da Avanos kitapçığını kendi yazdı ve bu iki kitap da dört dilde yayınlandı. 1986 ve 1989 yıllarında Turizm Bakanlığı'nca açılan rehberlik kurslarında dersler verdi.

Bilinmeyen Kapadokya'dan Bir Kesit: Ürgüp O'nun Ürgüplüler'e olduğu kadar bütün bir dünyaya tarihi zenginligimizin tanıtılması ve anlaşılması yolunda eşsiz armağınıdır..."

- Mustafa Kaya

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 1999
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,00 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 272
Barkod : 3990000047982

Katkıda Bulunanlar

Katkıda Bulunan (İçerik)
Metin Turan

Babil.com  
EDORAS