ÜYE OL        GİRİŞ   
Ütopya ve Modern Dünya % 30indirim

Ütopya ve Modern Dünya

Alper Gürkan

Pruva

15,00 TL 10,50 TL
Stoktan Teslim

Gerçekklik, sefalete erdiğinde düşlere sığınan Batılı zihin, kurgukadığı ideal toplum ve devlet düşüyle yaşadığı sefaleti dönüştürmeyi dener. Böylece Ütopya, düşle gerçeğin çatışmasından doğan, gerçekliktenken kaçışın, dünya cenneti arayışının süreği olur.

Ancak bu denklem, sondan başa doğru gidilerek kurulursa ideal toplum ve devlet tasarıları tahlil edilerek ütopik bilincin varoluş sebebine yani sefil gerçekliğe ulaşılır. Hangi ideal tasarılar, hangi sefil gerçekliklerin sonuçlarıdır? Ütopya ve Modern Dünya, bu sorunsalı merkeze
alıyor.

Batı'da düşle gerçek çatışmasından ütopya doğuyor da aynı çatışma, İslam dünyasında neden Batı'daki gibi sonuçlanmıyor? yandan ütopik bilinçle ütopyaların ideolojilere, moderniteye, modernitenin gelişimine etkisi olmuş mudur? Günümüz dünyası ütopyalardan nasıl etkilenmiştir? Ütopya ve Modern Dünya'da bu soruların cevapları aranıyor: Gerçeklikten ütopyaya, ütopyadan uzanan iki farklı okuma/düşünme biçimiyle analizler yapılarak günümüz dünyasıyla Ütopya arasındaki bağlantılar inceleniyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2018
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 132
Barkod : 9786058122857

Katkıda Bulunanlar

Editör
Ebru Karadeniz

Katkıda Bulunan (İçerik)
Kasım Gezen

Babil.com