ÜYE OL        GİRİŞ   
Üvercinka Dergisi Sayı: 58 Ağustos 2019 % 35indirim

Üvercinka Dergisi Sayı: 58 Ağustos 2019

Kolektif

Üvercinka Dergisi

9,00 TL 5,85 TL
Stoktan Teslim

Üvercinka’nın Ağustos küfesi

Nuri Demirci’nin destansı soluk taşıyan ama her dizesi lirik bir dirimle yüklü Kuytu Divan adlı uzun şiirinin VIII. ve son bölümüyle açılan Üvercinka’da bu ay şairler üstüne sayfalar geniş yer tutuyor. Hüseyin Alemdar, Turgut Uyar’ı; Yelda Karataş, Can Yücel’i; Zafer Yalçınpınar, Ece Ayhan’ı özgün yaklaşımlar ve yoğun belirlemelerle okura anımsatırken, Seyyit Nezir ve Dağhan Dönmez şiirimizdeki postmodern yönelimlerin Küçük İskender şiirinde ulaştığı eğriyi yakalama çabasında...

Mustafa Günay, Afşar Timuçin’in edebiyata felsefe açısından bakışının ürün ve yapıtları üzerindeki yansıma ve sonuçlarını irdeliyor. Cem Tümer, Mehmet Seyda’nın; Cem Bayındır, Mustafa Şekip Tunç’un; Aydın Ergil, Tuncer Cücenoğlu’nun; Seyyit Nezir, Neyzen Tevfik’in; Kürşat Yıldız, edebî kişiliğinde politik tavrının etkisini vurgulayarak Demirtaş Ceyhun’un belirgin yönlerini ele alıyorlar.

Barış Erdoğan, bu ayki denemesinde söylem konusunu farklı yorumlardan gelerek keyifli ve bir o kadar da ufuk açıcı noktalara taşıyor. Adnan Gümüş, “Mahalsiz Mahal Halleri”nde 40 yıl öncesinin Adana’sından bugüne yersiz yurtsuz ve göçebe yaşamları romancı gözlemiyle yansıtıyor.

Almanya’da taksi şoförlüğü yapan Selçuk Ülger, iş anıları ve izlenimlerindeki kimi çarpıcı sanatsal ve kültürel kesişmeleri “Zweig’ın İzlerinde Viyana Turtası”nda ustalıklı bir anlatımla veriyor. Celal İlhan, bu ayki öyküsünde, emek dünyasının katı gerçeklerini bir kırbacın acımasız esnekliğiyle duyumsatıyor. Olcay Bağır, Akira Kurosawa’dan ilginç ayrıntılar getirdiği yazısında, okuru sinemanın büyülü dünyasında küçük bir gezintiye çıkarıyor.

Üvercinka’nın kapak yazısında evrenin ve tarihin aynı yasalarla öznesiz bir süreçte yinelenerek ilerlediği savının politik sonuçlarına, kuramdan eyleme olası yanılsamalarına dikkat çekiliyor. Halit Payza’nın Einstein’ın Büyük Yanlışı yazısı ile Mehmet Akkaya’nın “Hegel’in ve Marx’ın Özgünlüğü” yazıları, konuya temel sağlamakla kalmıyor, bilimsel, felsefi ve sanatsal (BFS) zeminlerde yeni açılım olanakları sunuyor.

Dergi; Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlüklerinin yanı sıra, genç yeteneklerle ustaların buluştuğu duyarlık zenginliğini sergileyen şiirlerde, tüm hayatı yine türkü tadında yükleniyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ağustos 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 33,50 x 37,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 23
Barkod : 3990000020319
Babil.com