75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
0,0
0 değerlendirme
109,09 TL 120,00 TL %9
Tükendi

Kitap Hakkında

Uzaktan Algılama yerküreden yansıyan veya salınan ışınımın ölçülerek cismin özelliklerini ve fiziksel karakteristiklerini algılama sürecidir. Elektromanyetik ışınım, manyetizma, ses gibi fiziksel büyüklükler bir cismin temas edilmeden uzaktan algılanmasına olanak sağlarlar. İnsan gözünden, dijital kameraya, yarasa kulağından sonarlara çok geniş bir yelpazede uzaktan algılama araçlarından ve bir otomobilden jet uçağına, bir kuştan bir uyduya çok değişik tür ve kapasitede uzaktan algılama platformlarından bahsetmek mümkündür.

Uzaktan Algılama Hidroloji, Çevre Bilimleri, Deniz Bilimleri, Hava Küre Bilimleri, Meteoroloji, Jeoloji, Jeomorfoloji vb. birçok. teorik ve uygulamalı bilimin hemen hemen tüm çalışmalarında temel alansal ve zamansal veri kaynağıdır. Su Kaynakları Planlaması, Sürdürebilir Çevre Yönetimi, Afet Yönetimi, Dijital Şehircilik, Tarım, Hayvancılık, Ormancılık, Madencilik, Doğal ve Vahşi Yaşam Tür ve Çeşitliliğinin İzlenmesi, Sosyal İzleme ve Takip Faaliyetleri, İstihbari Faaliyetler gibi birçok alanda canlı yaşamının sağlıklı ve konforlu bir biçimde sürdürebilmesine olanak sağlayacak bilgi teminini mümkün kılmaktadır.

Hazırlık çalışmaları 2010 yılında Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmalarım sırasında başlatılan Uzaktan Algılama kuramı kitabı, kuruculuğunu üstlendiğim Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri & Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz araştırma ve çalışmalara paralel olarak şekillenmiştir. Gelecek yüzyılın alansal ve zamansal bilgi temini üzerine inşaa edileceği bir bilgi toplumunu hedeflemesi, Uzaktan Algılama teknolojilerinin en önemli kitlesel bilgi temini aracı olacağı gerçeğini de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde uzay ve havacılık teknolojilerinin yeni yeni gelişmektedir ve Türkiye Uzay Ajansı henüz kurulmuştur. Bu gelişime bağlı olarak, yakın gelecekte, Uzaktan Algılama teknolojilerden doğrudan faydalanma arzu ve bilincini de artıracaktır. Bu doğrultuda, Uzaktan Algılama Kuramı kitabının alansal ve zamansal veriden bilgi türetimine imkan sağlayacak ana prensipleri ortaya koyan temel bir kaynak olması amaçlanmıştır.

Uzaktan Algılama Kuramı kitabı, elektromanyetik ışınımın yerkürenin uzaktan algılanmasına yönelik kullanılması üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. Uzaktan Algılamanın temel kaynağı güneş ve uzaktan algılamanın gerçekleştiği yerküre ve hava kürenin temel özellikleri hakkında bilgi verildikten sonra mor ötesi uzaktan algılama, yansımalı (optic) uzaktan algılama, ışınımsal (radiative) uzaktan algılama ve mikrodalga uzaktan algılamanın ana prensipleri anlatılmışdır. Ayrıca uzaktan algılamada kullanılan platformlar ve algılayıcılar ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir.

İlgili alandaki olgunlaşmamış bilgi birikimi, yetişmiş insan gücü ihtiyacı ve yazılı Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle kitap Türkçe yazılmıştır. Özellikle, bilginin doğrudan kullanabirliğini ve kolay bir biçimde aktarılabilmesini sağlayabilmek ve bu alandaki terminolojinin gelişmesi ve yerleşmesini temin etmek amacıyla Türkçe kelimelerin kullanılmasına özen gösterilmiştir. Türkçeden veya Osmanlıcadan yabancı literatüre geçen ve yabancılaştırılan kelimelerin Türkçe telaffuz yoluyla yeniden Türkçeye aktarılan ve daha da anlaşılmaz bir hale gelen sözcüklerin kullanımından özellikle kaçınılmıştır. Ancak, yabancı litaratürle eşgüdümün sağlanabilmesi bakınından bu sözcüklerin yabancı karşılıkları parantez içerisinde verilmiştir. Şekiller hazırlanırken anlatım kolaylığı sağlanmasına özel önem gösterilmiştir. Uzay cisimleri ve bazı hava küre olaylarının bireysel olarak fotoğraflanması ve ölçülmesi mümkün olmadığından NASA, JAXA gibi uluslararası uzay ajanslarının sağladığı bilgi ve fotoğraflardan yararlanılmıştır. Görüntü işleme teknikleri kullanılarak düzenlenen fotoğrafların çizimlerle birleştirilmesi suretiyle şekilsel tasvirler gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  241
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  241,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  1. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786056971600
 • Basım tarihi
  Kasım 2019
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  17,00cm x 24,00cm
 • Kategoriler
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com