95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Vejetaryenliğin Yararları

Fevayid-i Giyahhari

4,0
1 değerlendirme
12,80 TL Bu alışverişten kazancınız: 7,20 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 06-07 Temmuz
Babil’in Yorumu

Modern İran edebiyatının en meşhur isimlerinden Sadık Hidayet’ten çok da beklenmeyecek bir konuda, kendisinin o bilindik üslubunun dışında kaleme alınmış ilginç bir kitap Vejetaryenliğin Yararları. İranlı yazar, on iki bölüm altında topladığı yazılarında et yemenin insan fizyolojisine ve psikolojisine uygunsuzluğunu tarih, psikoloji, kimya gibi alanlardan faydalanarak, buna karşın bilimsel dilden de uzak durarak anlatıyor. İlk baskısı 1927 yılında gerçekleşen bu kısa eser, içeriğinin öneminin yanı sıra, vejetaryenliğin günümüze ait bir “moda” değil, uzun yıllardır tartışılan bir mesele olduğunun da kanıtı niteliğinde.

Kitap Hakkında

“İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece” diye yazıyor Sâdık Hidâyet, et yemeye yönelttiği eleştiriyi insan uygarlığının kapsamlı bir eleştirisine doğru genişlettiği bu çarpıcı kitabında. Daha sağlıklı ve barışçıl bir uygarlığa götürecek yol olarak gördüğü vejetaryenliği bilimsel temeli, tarihi ve felsefesiyle beraber ele alıyor.

Modern İran edebiyatının büyük ustası Sâdık Hidâyet, Vejetaryenliğin Yararları’nda vejetaryenliği kişisel bir seçim olmaktan öte bir dünya görüşü olarak ele alıyor.

“Hayvanları üzmek ve öldürmek, insanlık şeref ve makamına edilmiş küfürdür. Hayvanların varoluşları, dünyaya gelişleri, oyun ve sevinçleri, acı çekmeleri, ana şefkatleri, ölüm korkuları, vücutlarında uyanan istekler, ölüm ve yazgıları, tümü insanınkine benzer.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  8
 • Sayfa sayısı
  73
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  85,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789753636919
 • Basım tarihi
  Mart 2020
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Meryem Ece

  03 Eylül 2021, Cuma

  1. Vejetaryenlikle ilgili okuma yapmaya başlamak üzere en bilindik kitaplardan biri olduğu için bununla başladım. Sadık Hidayet bu kitaptaki yazılarını 1926-27’de yazmış. Yazıların konuları etin zararlarından ahlak ve et yemeye dek uzanıyor. Kitabın yazıldığı dönem itibariyle tam anlamıyla bir endüstriyel hayvansal gıda üretiminden bahsetmek zor. Deneylerde kullanılan hayvanların da insanlar çok farkında değil sanıyorum. Bu sebeple Hidayet sadece hayvan eti yemenin insan vücudu ve psikolojisine zararları üzerinde durmuş. Bunu da zaman zaman bilimsel araştırmaların sonuçları zaman zaman da önemli isimlerin bu konuya dair görüşleri üzerinden kanıtlamaya çalışmış. Başlangıç için veya konuya dair okuma çeşitliliğini artırmak adına okunabilir. Ama daha fazlasını içermiyor eser.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç