ÜYE OL        GİRİŞ   
Yabancı % 40indirim

Yabancı

1957 Nobel Edebiyat Ödülü

L'Etranger

Albert Camus

Can Yayınları

16,00 TL 9,60 TL
1973 adet stoklarımızda

1942'de yayımlanan Yabancı, romanca, tiyatro yazarı ve düşünür olarak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yalnız Fransa'da değil tüm dünyada kuşağının sözcüsü ve yol göstericisi olarak kabul edilen Albert Camus'nün, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Romanda, bir Arap'ı öldüren ama bu suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir "yabancı" aracılığıyla, 20. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır.

Bir türlü ele geçirilemeyen "anlam"ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır. Camus, genç kahramanı Meursault'nun dış dünya ile arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılışmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getiriyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 12,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 110
Barkod : 9789750741272

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Samih Tiryakioğlu

Kapak Tasarım
Ayşe Çelem Design

Çok başarılı

Herkese önerebileceğim bir kitap. Gayet keyifle okuyacaksınız.

A
Ali Okur  -   08.02.2017
YABANCI

Hepimiz bir yabancı değilmiyiz kendi içimizde bile. Muazzam bir eser.

A
Anıl Kaya  -   06.12.2016
Mutlaka Okunmalı!

Toplumun kalıplaşmış tarzından oldukça uzak,ilginç gerçekliğin peşinde yazılmış muhteşem bir kitap.

E
Ecem Teke  -   18.08.2016
Yabancılaştırılan

İlk bölümde durağan bir anlatım söz konusuyken, ikinci bölümde olaylar hızlanıyor ve anlatım akıcı bir nitelik kazanıyor. Meursault, kendine karşı bile yabancılaşmış toplumun ona biçtiği rolleri(çoğu zaman ruhsal dünyasına bile dokunulmuş oluyor) yaşamakla meşgul. Anlam arayışında olan Meursault üzerinden günümüz yaşamında dahi varolan sorunları sunmuş bizlere Albert Camus..

V
Vildan Demir  -   22.06.2016
Yabancılaştırılan

İlk bölümde durağan bir anlatım söz konusuyken, ikinci bölümde olaylar hızlanıyor ve anlatım akıcı bir nitelik kazanıyor. Meursault, kendine karşı bile yabancılaşmış toplumun ona biçtiği rolleri(çoğu zaman ruhsal dünyasına bile dokunulmuş oluyor) yaşamakla meşgul. Anlam arayışında olan Meursault üzerinden günümüz yaşamında dahi varolan sorunları sunmuş bizlere Albert Camus..

V
Vildan Demir  -   22.06.2016
İki roman karışımı gibi

1. bölüm kafka'nın davası<br />2. bölüm victor hugo'nun bir idam mahkumunun son günü<br /><br />ben böyle hissettim. Fakat yine de meursault'un şizoid tavırlarını bu kadar akıcı bir dille anlatması müthiş.

R
Ramazan Can Pekcan  -   12.06.2016
Yabancı

İnsanın çevresine ve kendisine yabancılaşmasını konu alan enfes bir hikaye. Okurken insana içindeki yabancıyı buldurur.

D
Duygu Erol Ergün  -   01.06.2016
YABANCI

Uzun zamandır kitaplığımda bulunmasına rağmen ben yeni okuyabildim. Bir öğretmenimin tavsiyesi üzerine almıştım fakat bugün bitirebildim. Kesinlikle her öğrencinin okuması gereken bir kitap. En az Veba kadar beni ekiledi.

T
Tuğba Denizhan  -   13.05.2016
Düşündürücü

Nesnelliğiyle yüzünüze tokat gibi çarpabilir dikkat. Kendinize itiraf edemediğiniz hisleri usulca gelip kulağınıza fısıldıyor Yabancı.

A
Ayşen Yıldız  -   03.05.2016
harika

kitabı okumaya başlamadan evvel, yazarı hakkında ve kitap hakkında bir inceleme yapılması şarttır. yoksa kitabın bir anlamı kalmıyor. kendini toplumdan uzak tutması, adı üstünde ' yabancı ' kalması harika bir şekilde anlatılmış.

Z
Zeynep Severler  -   27.04.2016
Budur

ilk defa bir kitabını okudum sayfa sayısı az olduğu için basit olacağını düşündüm ancak elime aldığımda mükemmel anlatımı beni çok etkiledi ayrıntalar çok iyi tavsiye ederim

G
Gökhan Fen  -   16.04.2016
okuyunuz

Kafamda deli sorular bırakan bir Albert Camus romanı.

S
Sinem Polat  -   15.04.2016
okunmalı

Albert Camus güzel ve duru anlatmış bence .okunmalı

E
Ece Mahsereci  -   26.03.2016
Oki

Okudugum ilginç kitaplardan biriydi

H
Havva Tamgaç  -   17.03.2016
camus

Nobel edebiyat ödüllü eser. Mutlaka okunmalı

B
Beyza D  -   12.03.2016
felsefi

kitapta yabancının hayata bakıs acısını bize felsefi bir tarzı anlatmaya calısmıs kitap gerek konusu ve verdegi msj anlamlı ve dusundurucu

F
Ferhat Sarohan  -   01.03.2016
Acilen okuyun

toplumun dayattiklarini, toplumun icindeki normlari elestiren, herseye sagduyuyla yaklasan hic birseyi umursamayan baskarakter kitabin konusu harika, mutlaka okunmasi gereken bir kitap diye dusunuyorum.

S
Suat Kısaer  -   29.02.2016
Yaban'cı

Acılara karşı verilen tepkilerin bile kalıplara döküldüğü ve bunun dışındaki herhangi bir davranışın hor görülerek nasıl dışlandığını,yaptırımlarını çok sade bir dille anlatmış Camus.Toplumsal değer yargıları hayatın her ince köşesine kadar yönetir insanı,yok eder.İşte Mösyö Meursault tüm bu kalıplara yabancıdır,yok olmayandır O..İçimizin gerçek halidir.Başucu kitaplarındandır kendisi,okuyunuz!

F
Funda Güney  -   28.02.2016
YABANCI...

ALBERT Camus her zaman Olduğu gibi ilginç gerçelliğin peşinde bakalım sonunda neler olucak okuyup görelim

F
Furkancan Şahin  -   27.02.2016
Yabancı

Bu kitabı okuyanlar veya içeriğini merak edenler Zeki Demirkubuz'un özgün filmlerinden Yazgı'yı mutlaka izlemeli. İnsan doğası ancak bu şekilde farklı ele alınabilir..etkileyici...

B
Birsu Bolat  -   27.02.2016
beğeni

albert camus'unun okuduğum ilk kitabı. Yazarın kitaplarıyla yeni tanıştım ama çok beğendim. Tavsiye edilecek kitaplar arasında.

S
Süleyha Kahraman  -   26.02.2016
Saçmalığa karşılık tepkisizliğin romanı

"Saçmalık" kelimesinin felsefi karşılığının anlatıldığı romandır, hayatın kendisinin başlıbaşına bir saçmalık olduğunu ve bunu kendi kökenlerinden gelen Cezayirli bir admın üstünden anlatır. Olaydan çok olaylara karşı gösterilen reaksiyonların romanıdır. O yüzden, çok hareketli çok olaylı bir roman bekliyorsanız beklentinizi karşılamaz yada zaman geçsin diye okunacak kitaplar kategorisinden de uzaktır.

Ö
Özgür Özsoy  -   26.02.2016
Farklı Bir Bakış Açısı

A.Camus'un okuduğum ilk ve tek kitabı. Olaylara ve kişilere farklı bir bakış açısı ile bakılan bu kitabı, farklılık arayanlara tavsiye ederim.

V
Vefa Can  -   24.02.2016
Güneşin suçu

Her zaman çıkmasını bir an önce doğmasını beklediğimiz güneşin yaptığına bakın siz.. Merakla beklenen bir son. Herkese tavsiye ediyorum

D
Damla Çağrıtekin  -   23.02.2016
kendine "yabancı"

İnsanın kendine yabancılaşma sürecini ve çevresine olan duyarsızlığını konu alan, yeni kapital dünyanın sonunu yaşatan enfes bir kitap.

Ü
Ümit Turan  -   22.02.2016
Kendini taniyamama

Insanın kendi degerlerine nasıl da yabancilastirildigi ni konu aliyor.

D
Dilay Tokkaya  -   22.02.2016
YABANCI KALMA

Kendine yabancı,topluma yabancı..Bence bu kitap okunana kadar bir "yabancı" kalacak..

O
Orkhan Musabaylı  -   20.02.2016
Yabancı

Bazen herkesin yaşadığı kendini toplumdan soyutlama arzusunu, boş vermişliği derinlerde hissettiren ve sonuna kadar merak uyandıran sarsıcı bir yapıt.

E
Esra Önder  -   19.02.2016
Öğreti

Büyük bir öğreti, bu kitap bambaşka...

F
Fatih Sarıkaya  -   16.02.2016
düşündürücü

Bir solukta okunan bir roman...kendini ve hayatı sorgulatiyor

H
Hakan Savaş  -   16.02.2016
Uyumsuzlaşmak

Yabancı, bilmemekten ziyade fazlaca tanımanın yol açtığı uyumsuzlaşmanın hikayesidir. Buradaki 'uyumsuz' kelimesi anlamca olumsuz, varoluş amacı göz önüne alındığında olumlu bir ifadedir. Keza, denizin üzerindeki güneş parıltılarını bu ifadeyi takınan bir uyumsuzdan başkası göremez

M
Merve Uğuz  -   15.02.2016
Herşeye ölüme bile yabancılaşan adam.

Sözün kısası , bundan daha açık bir şey yoktu. Şimdi ya da yirmi yıl sonra olsun,ölecek olan hep bendim..

O
Onur Tosun  -   15.02.2016
ALBERT CAMUS-YABANCI

Değişik bir kitap fakat okuduktan sonra BANA ÇOK ŞEY KATTI diyebileceğiniz türde bir kitap. Tavsiye ederim.

Q
Queen  -   14.02.2016
varlığımı ispat etmeliyim

Genelleşmiş olgulara uyum sağlamalı, aynı tepkileri verip benzer aksiyonlar almalıyım... Farklı olmak dışlanmak demekse, yapmacık olmayı mı tercih etmeliyim... gibi soruları kendi kendinize sormanıza sebep olacak türde az ama genel olarak kişilerin özellikle monotonlaşmış yaşamlarında sık sık kendilerini sorguladıkları anlara hitap eden bir roman.. bu ve sartre'nin bunaltı'sını okuyunca çevrenize bakarken içinizden kendi kendinize konuşmaya başlayabiliyorsunuz.

S
Sinem Topcu  -   11.02.2016
Bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.

Kafka'nın ''Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki.'' sözünü en iyi yansıtan kitaplardan biri.Marx'ın yabancılaşma kuramını,ahlak ve adalet kavramlarının göreceliliğini kusursuza yakın anlatmış.Camus belki Sartre ve Kierkegaard kadar varoluşçuluk iddiasında bulunmadı fakat varoluşçuluk hakkında yazılmış en iyi eser.

E
Eyüp Berk Batuhan  -   11.02.2016
Varoluşçuluk

Varoluşçuluk üzerine aslında bir deneme olarak görülebilir. Camus her zaman Olduğu gibi ilginç gerçelliğin peşinde.

H
Hasan Karakaya  -   10.02.2016
Varoluş

Varoluşu tekrar sorgulatacak bir eser

İ
İrem Üstüntay  -   10.02.2016
Yabancılaşma

Kitabı bir hocam tavsiyesiyle okudum.Beğendim.Kitap bir adamın hem kendisine hem de topluma yabancılaşmasını tüm gerçekliğiyle anlatıyor.Her şeyden sıkılmış,içine kapanmış bir adam.Modern zamanların en model adamı.

U
Uğur Erdoğan  -   10.02.2016
Bir Başyapıt

Albert Camus'un başyapıtlarından olan Yabancı, "Varoluşçuluk" felsefesinin öncülerinden Camus'un kişinin kendisiyle, toplumuyla yabancılaşması üzerine enfes bir eser. İnsanın gayesiz. ilgisiz ve duygusuzlaşmasının romanı. Bir kaç defa okunmayı gerektiren bir eser.

M
Mehmet Demir  -   10.02.2016
yabancılaşma

iç dünyamızı sorguladığımız yegane kitaplardan biri

Ş
Şirin Dedemoğlu  -   10.02.2016
Yabancı

Toplumun kalıplaşmış değerlerinden uzak, kendine has tarzı olan bir adamın yargılanmasını anlatan enteresan bir kitap.Mutlaka okunmalı.

Z
Zişan Akalın  -   10.02.2016
birey

bulunduğu toplumu en iyi yansıtan ve bireyi farklı bir açıdan ele alan bir başyapıt.

İ
İshak Camus  -   10.02.2016
Absürdizm

II.Dünya Savası sırasında Jean-Paul Sartre ile de tanışan Fransız yazar ve düşünür Camus'un başyapıtı. Dostoyevski ve Kafka'dan çok etkilendiğini söyleyen Camus'u onlarla karşılaştırarak okumak daha anlamlı olacaktır. Yabancı'nın asıl başarısı ayrıntıdadır; gerçekçilik ve saçma bu ayrıntılarda ortaya çıkar. Belki 2 defa okunmalı...

C
Cansu Akın  -   10.02.2016
SARSICI

"Bir kitap başımıza inen bir darbe gibi bizi sarsamıyorsa neden zahmet edip okuyalım ki?" der Kafka. Ben de diyorum ki zahmet okursanız siz de sarsılacaksınız. İyi okumalar

Ş
Şahin Kurka  -   10.02.2016
Beğeni

Okumaktan büyük keyif aldığım bir Camus başyapıtı..

M
Mesut Kaşıkcı  -   10.02.2016
Yabancı

En sevdiklerimden. Okuduktan sonra etkisini sürdüren romanlardan. Ününü kesinlikle hak ediyor.

S
Simge Köse  -   07.02.2016
Kendine Yabancı.

Sadece soyadını bildiğiniz bir adam ve gizem dolu hikayesi. Bir nefeste okumuştum. Mutlaka okunmalı. Camus'un önemli kitaplarından sadece biri.

O
Onur Erol  -   03.02.2016
Adı ile müsemma

Kitabın ne olduğunun özeti isminde saklı. Kitabın ana karakteri bize tamamen "yabancı". Bazen öfkeden kuduruyoruz ve karakterin neden böyle yaptığını sorguluyoruz, bazen ise mağduriyetine üzülüyoruz. Yargılanırken işlediği suç ile değil toplumsal değerler ile yargılanması en etkileyici kısımdı bana kalırsa. Varoluşçuluk üzerine okunması gereken enfes bir kitaptır kendileri.

O
Osman Berat Kaya  -   02.02.2016
Aykırılık?

Çok sürükleyici olmasının yanı sıra, farklı ve dipsiz bir eser. Aslında yabancılaşan kimlerdi ? Meursault mu, yoksa alışılan tiplerden olmadığı için onu farklı ve ´istenmeyen´ olarak görenler miydi ? Doğruları,ahlakı gerçekten de böyle keskin hatlarla sınırlamak ne kadar doğruydu? Bilinenin, alışılmışın dışında bir eser.. İlk ağlayışından itibaren belli koşullandırmalar çerçevesinde büyüyen insanoğluna ´zorla´ kazandırılan gelenekçiliğin yırtılıp çöpe atılmasını irdeleyen bir başyapıt..

C
Cemil Tuğcan  -   02.02.2016
birey ve toplum çelişkisi

Büyük insan yığınları içinde bireyin acıklı hikayesi. Hemencecik okuyacağınız bir novella olarak düşünebilirsiniz. Bu kısacık romanda yazar ciddi bir toplumsal eleştiri sunmaktadır.

R
Ramazan Küçük  -   02.02.2016
Mösyö Meursault

Mösyö Meursault'ın bakımevinde kalmakta olan annesi vefat eder ve bu andan itibaren sürükleyici bir çırpınış mücadelesi gözlere çarpar... Hikayede aslında hiçliği bir nevi bize anlatıyor.Okumanızı öneririm...

T
Turgut Akduman  -   02.02.2016
Babil.com  
EDORAS