Babil.com
Yeni E Dergisi Sayı: 51 Ocak 2021 % 30indirim

Yeni E Dergisi Sayı: 51 Ocak 2021

Kolektif

Yeni E Dergisi

20,00 TL 14,00 TL
 
0/5 (0 kişi)
54 adet stoklarımızda

Yeni e’nin 51. Sayısı: Sanatın Aynasında Salgın ve Burjuva Toplumu

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Ocak 2021 tarihli 51’inci sayısı yayınlandı. Dergi yeni yılın ilk sayısında, salgına yönelik önlemlerin kültür-sanat dünyası ve ürünlerindeki etkisini irdelerken, içinde yaşadığımız burjuva toplumuna da salgının aynasından bakıyor. Dergide, 2020 yılı boyunca milyonlarca emekçinin yaşamını etkileyen salgının sınıfsal niteliğinin; sinema, tiyatro ve müzik dünyasındaki emekçilerin gerçekliğinde nasıl somutluk kazandığına dair değerlendirmeler yer alıyor.

Bugünün kapitalist düzeninde salgınının kollarına bırakılan işçilerin ahvali veba salgınının Floransa kentinde yol açtığı yıkım ile benzeştirilirken editöryal sunumda Boccaccio’nun şu ifadelerine yer verilmiş:
“(…) yoksullukları yüzünden evlerinde, mahallelerinde kısılıp kalan aşağı tabakanın ve muhtemelen orta tabakadan olan büyük çoğunluğun hali ise çok daha içler acısıydı; çünkü her gün binlercesi hasta düşüyordu ve neredeyse istisnasız hepsi, yardım alamadan, bakım yüzü göremeden ölüyordu.”

Derginin ana temasını oluşturan bu çerçevede, Harun Güzeloğlu, Şenay Aydemir, Kübra Yeter, Nazlı Toprak’ın yazıları ve Ayşen Güven’in Peyk grubu ile müziğin piyasalaşması üzerine yaptığı söyleşi yer alıyor. Ayrıca, Vecdi Erbay’ın kadın sanatçıların öncülük ederek 2018 yılında oluşturdukları Metal Kolektif üzerinden sanatın nasıl bir dirençlilik noktası olabileceğine dair değerlendirmeleri yer alıyor.

Dergide İsmail Afacan’ın Mahmut Temizyürek ile Nazım’ın şiiri ve politik mücadelesi üzerine yaptığı bir söyleşi yer alırken; Eylül Ayvaz ve Sinan Danacı’nın The Queen’s Gambit dizisi üzerine Gülsevil Yılmaz Dombaycığil ile yaptığı bir söyleşi de bulunuyor. Dergide ayrıca Ayşegül Tözeren’in Edebiyatın erkek dünyası üzerine kaleme aldığı “Çitleri Kıralım mı?” başlıklı yazısı ve Ulaş Töre Sivrioğlu’nun Ulviye Mevlan öncülüğünde çıkartılan Kadınlar Dünyası dergisi üzerinden Osmanlı’da kadın hareketinin mevcut durumuna dair değerlendirmeleri yer alıyor.

Zeliha Kuruducu’nun “Korona Günlerinde İktidar ve Özne” başlıklı yazısı, Ali Rıza Kars’ın Levent Özbek şiirine dair değerlendirmeleri ve Hamit Erdem’in 100.Yılında Mustafa Suphi ve Yoldaşları başlıklı yazıları yine bu sayıda yer alan denemeler arasında yer alıyor.
Muzaffer Kale, Berna Olgaç, Oğulcan Kütük, Devrim Horlu, Cenk Koçak, Uğur Aktaş, Salih Mercanoğlu şiirleriyle; Elif Eser, Aysel Menteş, Umut Çetin, Alper Meydan ve Cihan Çakan öyküleriyle ocak sayısında yer alıyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 19,50 x 27,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 80
Barkod : 3990000047889
Babil.com  
NOGROD