75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Yok Şehir

Ricardo Piglia

0,0
0 değerlendirme
16,52 TL 28,00 TL %41
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 01-03 Aralık
Babil’in Yorumu

Baskının arttığı, korku ikliminin yaratıldığı, tektipleştirmenin yegâne amaca dönüştüğü, işkencenin sıradanlaştığı insanlık bazen bilerek bazen farkında olmadan “hafıza”ya sığınır. Yaşananları canlı kılmak, her şeye rağmen tanıklığı kayda geçmek karanlık günlerin geçeceğine dair kuvvetli bir umudu yansıtır. Ricardo Piglia da Yok Şehir’le anlatılan değil şahit olunan gerçekliği muhafaza etmenin önemine vurgu yapıyor. Muktedirin unutturma ve gerçeği saptırma politikalarına karşı insanları hatırlamaya çağıran bir makinenin peşinde, zulüm altındaki insanlara ses olmak isteğiyle yanıp tutuşan bir muhabirin hikâyesi Yok Şehir. Ricardo Piglia, bildik roman tarzının sınırlarını genişleterek kendine has bir sesle anlatıyor her şeyi, polisiye romanın imkânlarını da cömertçe kullanıyor. Kıvrak zekâsının bir göstergesi olarak ziyadesiyle oyunbaz bir dille örüyor hikâyesini ve edebiyatın kadim metinlerine göndermeler yapmaktan da geri durmuyor.

Kitap Hakkında

Gözetim toplumuna karşı direniş…

Arjantin edebiyatının keskin kalemlerinden Ricardo Piglia’nın fütürist polisiyesi Yok Şehir, totaliter sistemlerin hasıraltı ettiği toplumsal travmayı dile dökmenin olanaklarını araştıran, ezber bozan bir roman.

Zamanı esnetip okurun zihninde belirsizleştirerek, bastırılmış ve sessizleştirilmiş gerçeklerin gün yüzüne taşınmasına aracılık eden bu merak uyandırıcı kitap, Arjantin’in dününü ve bugününü gözü pek bir kültürel ve siyasi kavrayışla ele alıyor.

Sözcüklere, hikayelere ve anlatıcının konumuna dair derin bir anlam sorgusuna dönüşen roman, topyekün resmi tarih anlatısının karşısına bedenin, öznelliğin ve parçalı gerçekliklerin hakikatini koyuyor.

Buenos Aires’teki günlük bir gazetede muhabir olarak çalışan Junior, Elena adlı bir kadının hafızasını barındıran bir makinenin varlığını öğrenir. Devletin işlediği suçlara ve hak ihlallerine dair hikâyeler anlatan makine sayesinde gerçeklik, kendine yeraltında yeni yollar açarak bütün ülkeye yayılır. Tanıklıklar insanlara ulaştıkça devlet otoritesi için birer tehdide dönüşür. Polis makineyi durdurmanın, Junior ise hikâyelerin kaynağına yani Elena’ya ulaşmanın peşindedir.

Piglia’nın cesaret isteyen kavramları olağanüstü bir incelikle ele aldığı Yok Şehir, “hatırlamak” olgusu üzerine temellendirdiği gerçeküstü anlatımıyla, zamanımıza hitaben kaleme alınmış, ulusal sınırları aşan bir başyapıt...

"Bunlar unutulmuş dünyalar, diye düşündü, artık kimse hayatın anısını saklamıyor. Geleceği çocukluğumuza ait bir evmiş gibi görüyoruz."

“Piglia, Gabriel Garci Marquez’in ışıltılı zamanlarından bu yana Latin Amerika’dan çıkan en iyi yazar olabilir. Yok Şehir her koşulda bir başyapıt.”

Kirkus Review

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  148
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  148,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786052349687
 • Basım tarihi
  Ocak 2020
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 19,50cm
 • Kategoriler
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com