Yokluğumdan Aklımda Kalanlar

145,69 TL Bu alışverişten kazancınız: 39,31 TL
2 Günde Temin
Babil’in Yorumu

Kadınların erkeklik karşısında verdiği mücadele, dünya tarihinin gördüğü en haklı kavgalardan biri. Alacaklı oldukları çok şey var; yılmadan, koyu bir öfkenin beslediği umutla her gün başka bir garabetle çarpışıyorlar. Rebecca Solnit, bu mücadelenin ilham veren figürlerinden biri. Sadece yazılarıyla değil, hayat hikâyesiyle de erkeğin tahakkümü altında ezilen kadınların yolunu aydınlatıyor. Yokluğumdan Aklımda Kalanlar’da genç bir kadın olarak görüyoruz onu, evde gördüğü şiddetten kaçıp kendi dünyasını kurabildiği özgürlüğünün ilk yıllarında. Yine de öldürülme korkusu peşini bırakmıyor, sokaklar tekinsiz daima. 1980’lerin Amerika’sı da fonda duruyor, bugünü şekillendiren bir değişim geçiriyor o sırada. Yokluğumdan Aklımda Kalanlar, erkek egemen dünyaya karşı kuvvetle ses çıkaran, isyan eden, vazgeçmeyen bir kadının hayat hikâyesinden bahsettiği, zaman zaman ders verdiği, yol gösterdiği güçlü bir eser.

Kitap Hakkında

Kadınların sessiz kalmasını tercih eden bir toplumda kadın bir yazarın kendi sesini bulma öyküsü, sanatçının genç bir kadın olarak portresi…

Yokluğumdan Aklımda Kalanlar’da Rebecca Solnit 1980’lerin San Francisco’sunda, kadına yönelik şiddetin hem sokakta hem de toplumun tüm tabakalarında yaygın olduğu, kadınların kültürel arenadan kolayca dışlandığı bir ortamda yazar olarak ortaya çıkışını anlatıyor. En büyük öğretmenim dediği kentteki savruluşlarını, fakirliği ve ümidi; on dokuz yaşındayken kişisel dönüşümüne ev sahipliği yapmaya başlayan küçük apartman dairesini; punk rock’ın hem öfkesine hem de içindeki patlayıcı enerjiye nasıl biçim ve ses kazandırdığını tarif ediyor. Kadınları küçümseyen, onların sözüne inanmayan otorite figürlerinden bahseden Solnit, geriye dönüp baktığında tüm bunları hem geçmişte hem de bugün hâlâ kadınların olağan durumu olan sessizleştirilmişliğin sonuçları olarak görüyor ve bizlere de yazarlığa, kadın hakları savunucusu olmaya giden yolda bununla nasıl mücadele ettiğinin öyküsünü anlatıyor.

Kendisini hem insan hem de yazar olarak özgürleştiren güçleri; yani kitapları, cinsiyet, aile ve sevincin ne gibi farklı görünümlere bürünebileceği konusunda kendisine başka başka bakış açıları kazandıran etrafındaki gey erkekleri ve sonunda Amerikan Batısı’nın o uçsuz bucaksız topraklarına varışını, o toprakların öteden beri göz ardı edilen çatışmalarına dahil oluşunu irdelerken bir yandan da bütün bu etkilerin kendisine özgün bir yazar olmayı nasıl öğrettiğine ve pek çok başka insana hitap eden, onlara güç kazandıran bir sese nasıl kavuşturduğuna değiniyor.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  264
 • Yayınlanma Sayısı
 • Ağırlık
  264
 • Boyutlar
  13.5 x 21
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
  Türkiye
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlanma Tarihi
  11 / 2021
 • Barkod
  9786057106117
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç