Babil.com
Yürümenin Felsefesi % 35indirim

Yürümenin Felsefesi

Frederic Gros

Kolektif Kitap

32,00 TL 20,80 TL
 
0/5 (0 kişi)
218 adet stoklarımızda

“Yaşamak için ayağa kalkmamışken, yazmak için oturmak nasıl da beyhudedir.”

- Henry David Thoreau

Nietzsche’nin Kara Orman’da yürürken göz çukurlarına dolan mutluluk gözyaşları, Rimbaud’nun tahta ayağıyla açılacağı çöllere dair kurduğu düş, yasaklı Rousseau’nun Alpler’deki adımları, Thoreau’nun Walden’daki gezintisi, Nerval’in dar sokaklardaki aylaklığı ve daha niceleri... Aylaklar, göçebeler, sürgünler, hacılar, kaçaklar, seyyahlar, münzeviler ve mülteciler yürüyorlar. Peki yürümek sadece evle iş arasında gidip gelmek, bir yerlere yetişmek ve koşuşturmak değil de evrenle özel bir ritim, akort ya da hafifleme içinde buluşmak olabilir mi? Yeryüzüyle hemhal olup kendimizi başkalaşmaya açarak yürüyebilir miyiz?

Yürümek iki mesafe arasında gidip gelmek değil yaratıcı bir eylemdir. Hem kendi yalnızlığımıza çekildiğimiz hem de toplum olarak bizi dönüştürecek bir ayağa kalkıştır. İki büklüm vücudun karşısında dikilmeye çalışan, attığı her adımda yeryüzünün gerçek bir parçası olduğunu fark eden Homo Viator’un eylemidir. Çünkü Yürüyen İnsan kendi üzerine çöken kaygı, haset ve korku yumaklarını çözer, varlığını yeryüzünün ebediyen yeni olan kalbine düğümler. Yürüyoruz, işte bu düğümü atmak için.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,95 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 192
Barkod : 9786055029647

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Albina Ulutaşlı

Kapak Tasarım
Deniz Akkol

Katkıda Bulunan (İçerik)
Evrim Öncül

Hazırlayan
Bağış Bilir

dinlendirici

Bir çırpıda okunabilecek ama bir kereden fazla okunabilecek bir kitap. Okurken dinlendiğinizi hissediyorusunuz. Yürümenin de felsefesi mi olurmuş demeyin.

E
Emrah   -   07.09.2020
Ayak mükemmel bir tanıktır.

Erasmus dönemim boyunca en çok yaptığım şeylerden biri yürümekti. Yürümek; öğrenmek, keşfetmek, kendini tanımak için mükemmel bir araçtı ve yazarın da dediği gibi mükemmel bir tanık. Monotonluktan boğulanların, yürüyerek dünyaya ve zamana şahit olmaya can atanların, özgürlüğü yürümekte bulanların derin manalar bulacağı bir kitap bu. Felsefe profesörü olan yazar; Nietzsche, Rimbaud, Rousseau, Thoreau, Nerval, Kant ve Gandi gibi önemli kişilikler için yürümenin nasıl vazgeçilmez olduğunu anlatmış ve yürümenin felsefi analizini başarılı bir şekilde aktarmış. Dili gayet yalın olan bu kitabı sessiz ve temiz bir kafayla okumanızı tavsiye ederim.

T
Tuba K.  -   26.06.2018
İyi gelecek

Kitabı ne zamandır okumayı istiyordum. Nihayet okudum ve seçimimde yanılmadım. Kitap hayatınızı nasıl hızlı yaşadığınızı ve bu hızla neleri kaçırdığınızı çok güzel anlatıyor. Bunu okuduktan sonra kitap içinde bolca ismi geçen Thoreau'nun Walden isimli kitabını ilk fırsatta okuyacağım

S
Selim Ozubek  -   29.01.2018
Babil.com  
SU