• Elveda Güzel Vatanım% 25indirim
    Elveda Güzel Vatanım
    Elveda Güzel Vatanım

Elveda Güzel Vatanım

Devletin Derinlikleri, Toprağın Derinliklerinden Daha Karanlıktır
  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.


1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami'nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı?


"Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar." Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.


Sahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan…


Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…


İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit

7,42 TL
Kukla

Kukla

Ahmet Ümit

7,42 TL
Patasana

Patasana

Ahmet Ümit

7,42 TL
Kavim

Kavim

Ahmet Ümit

7,42 TL
İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit

18,75 TL
Sis ve Gece

Sis ve Gece

Ahmet Ümit

7,42 TL
Sis ve Gece

Sis ve Gece

Ahmet Ümit

12 TL
Patasana

Patasana

Ahmet Ümit

15 TL
Ninatta’nın Bileziği

Ninatta’nın Bileziği

Ahmet Ümit

6,75 TL
Masal Masal İçinde

Masal Masal İçinde

Ahmet Ümit

10,53 TL

Güncelden geçmişe, polisiyeden tarihe farklı türlerde romanlara imza atan Ahmet Ümit hangi tür olursa olsun polisiyenin gücünü unutmayan ve sürükleyiciliğini kaybetmeyen bir yazar. Hemen hemen her metninde polisiyenin izlerini görmek mümkün. Romanlarında mutlaka politik bir arka plan da oluyor.  Bazı eserlerini ise doğrudan siyasi roman olarak kaleme alıyor. Kendisi de siyaset bilimi mezunu olduğu için bu konuda zorluk çekmiyor. Elveda Güzel Vatanım da ise siyasetten ziyade siyasi tarih kokan bir roman. Romanda siyaset, tarih ve biraz da polisiye var. Bütün bunların yanında 20. yüzyıl başlarındaki Selanik'e yakılmış bir ağıt gibi.

Selanik, İttihat Terakki, dağılan bir imparatorluk, kurulan bir cumhuriyet, İzmir suikastı, kavgalar, tasfiyeler, fedailer ve komitacılar... Bir romancı için bundan zengin bir malzeme çok az bulunur. Kurgunun, hayatın peşinden sürüklendiğine en güzel örnekleri bu dönemlerden vermek mümkün.

1876'da I. Meşrutiyet'le başlayan II. Abdülhamit devri, II. Meşrutiyet, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Ermeni katliamı, Mütareke dönemi, Milli Mücadele ve cumhuriyetin ilanı ile devam eden bir yakın tarihimiz var ve bu tarih binlerce romana gebe. Başta Kemal Tahir olmak üzere onlarca romancının  ele aldığı bu dönemlere Ahmet Ümit de anlaşılan kayıtsız kalamamış. Elveda Güzel Vatanım, aynı zamanda bahsettiği dönemin nesillerini de ele alan bir roman. Bu yönüyle de okunmayı hak ediyor.

"Yemin etmelisin," dedi orta koltukta oturan adam; bu deminden beri duyduğum sesin sahibiydi. Pelerinin altından çıkardığı eliyle, masanın üzerini gösterdi. "Kur'an, silah ve bayrak üzerine yemin et".

Sağ elimi Kur'an'ın, sol elimi tabancanın üzerine koydum. "Vatan için, hürriyet için, kardeşlik, eşitlik ve adalet için kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğime yemin ederim".

"Aramıza hoş geldin" diye gürledi. "İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üyeliğin hayırlı olsun... 1117... Evet, üyelik numaran. Bu sayıyı hafızana hiç silinmeyecek şekilde kaydet. Sakın ama sakın unutma. Yeminine sadık kalmanı, vatanseverlik haysiyetini kanının son damlasına kadar korumanı temenni ederim. Allah yardımcın olsun"

İşte böyle başladı cemiyetteki maceram. Aslında yemin töreninin bütün görkemine rağmen beni çok önemsediklerini düşünmüyordum. Ritüelleri böyle herhalde diye geçiriyordum içimden ama yanılıyormuşum. İki hafta sonra vazifelendirildim. Hayır tehlikeli işler değildi bunlar. Kurye olarak çalışıyordum. Defalarca Selanik'ten Manastır'a, Manastır'dan Üsküp'e, Üsküp'ten Ohri'ye gidip geldim.

"Çok temiz bir yüzün var," diyordu cemiyetteki bağlantım. Kimse senden şüphelenmez. Üstelik gözleri hep askerlerin üzerinde, senin masum görünüşlü, genç biri olman büyük avantaj.

Ama bir süre sıkıldım. Vatanın kurtuluşu için sadece kuryelik yapmak, bununla mı geçecekti ömrüm? Yine de bu meseleyi dile getiremedim. İyi ki de getirmemişim. Sabreden derviş misali muradıma erecektim... Muradıma ermek dediğim hadise, sen uyarmadan önce beni katil yapacak olan vakaydı.


Yorum Sayısı: 20

Elveda güzel vatanım, çok sürükleyici bir kitap. bir solukta okudum ve elimde şu an kukla var. kitabın içinde verilen tarihi bilgiler kayda değer. kitaptan en çok etkilendiğim sahnelerden birisi 2.Abdülhamitin sürgüne giderken Şehsuvar Sami ile yaşadığı diyalog idi. Ahmet Ümit yeni kitap için araştırmalara başladı. büyük ihtimal yeni kitabın konusu bergama...

M
Murat Deniz  -   03.03.2016

Henüz bitirmemiş olmama rağmen, Ahmet Ümit yine harikalar yaratmış demekten kendimi alamıyorum. Alışagelmiş polisiye romanlarının yanı sıra farklı bir tat denemiş. Şehsuvar Sami içimizde bir yerlerde...

E
Ebru Bulut  -   15.12.2015

bu hafta sonumun uykusuz gecelerinin tetikçisi... yeni bitirdim ve uykuya tercih ettiğim için de pişman değilim. Osmanlının son, cumhuriyetin ilk yıllarının kendi içinde bir sorgusu. Şehsuvar Sami'nin yirmi yıllık aşkı ile vazifesi arasındaki seçimi ve sonuçları. güzel Ester mi, güzel vatanı mı? hem tarih, hem polisiye, hem aşk... kesinlikle okuyun:)

F
Fatma Yıldırım  -   22.02.2016

Olaylar günümüze bu kadar mı benzer? Ve bir kitap bir çırpıda okunur mu? Hiç beklemeden okunması gereken muhteşem bir yapıt.

Y
Yusuf Alper Ütük  -   15.02.2016

Yazar Ahmet Ümit'in okuduğum en güzel en mükemmel kitap diyebilir. Kitap okurken Şehsuvar Sami'yi düşenmeden edemiyorsunuz. Acaba ne kadar acı çekiyor; nasıl biri demeden bitmez bu kitap :)

M
Mahmut Karataş  -   10.02.2016

Ahmet Ümit yine konuşturmuş kalemini. İttihat ve Terakki hakkında detaylı bilgilerin verildiği roman yine gizemli cinayetler ve olaylarla süslenmiş. Çok güzel ,okunabilir bir kitap.

Z
Zeynep Eriman  -   16.02.2016

İlk 60 sayfa çok zor okunuyor. Özellikle 2 farklı zaman birçok karakter üzerinden anlatıldığı için ilk başlarda affallanıyor. Ama kitaba adapte olunca Ahmet Ümit'in eşsiz anlatımı sizi alıp götürüyor. Mutlaka okunması gereken ve okunurken günümüzle karşılaştırılması gereken bir eser.

E
Erkan Çelik  -   11.02.2016

Tarihi romanları sevmeyenlere bile sevdirebilecek bir yazar Ahmet Ümit. Kitabı okumaya başladığınız andan itibaren sizi içine çekiyor.

M
Muammer Yanık  -   10.02.2016

Uygun fiyata satın alan herkes mutlu

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016

henüz bu kitabını okumadım ama bununda diğerleri kadar iyi olduğuna eminim. En yakın zamanda alıp okuyacağım ve kitaplığımda Ahmet Ümit'in diğer kitaplarının yanındaki yerini alacak :)

Ö
Özde Şengül  -   02.02.2016

dönem romanı+iç hesaplaşma+ tarihin tekerrür etmesi hepsi bir arada. beğendim, tavsiye ederim

G
Gökhan Aytekin  -   05.01.2016

Ahmet ümit ve tarih seven biri olarak şunları söyleyebilir ki okurken inanılmaz bir tat aldım.İttihat ve Terakki hiç böyle güzel anlatılmamıştır herhalde...

K
Kadiriye Tepe  -   25.12.2015

Okurlar, bu eseri okuduktan sonra kurmuş oldukları dostluklarda sadece dostlarına güvenen ve bunun için ne olursa olsun hiçbir şekilde B planı yapmayan dostlar bulmanın imkansızlığına bir kez daha kanaat getiriyor. Ahmet Ümit, Elveda Güzel Vatanım eserini okuyunca bu topraklarda yaşıyorsak çok dikkatli ve düşünerek hareket etmemiz gerektiğini anlıyoruz. Çünkü bu toprakların en büyük mahareti sahte kahramanlar üretmektir ve tarihimizi incelediğimiz zaman bu sahte kahramanlardan çok çektiğimizin...devamını oku

B
Burak Çatal  -   02.07.2016

Süper bir kitap aşkına yazdığı o yazılar o kadar hisli duygularla yazılmışki tarihin derinliklerinde bir şesuvar başarıya inanmışlık ve adanmışlık

E
Ertan Kurt  -   03.06.2016

O donemın atmosferini yansıtan en iyi roman bir solukta okuyuverdim..

A
Ahmet Alağaş  -   28.05.2016

Kitabı buradan çok uygun fiyata aldım ancak, henüz okumaya başlayamadım; ama tarihi romanları çok sevdiğim için eminim güzeldir. teşekkürler babil.

E
Elif Ata  -   05.04.2016

öncelikle fiyat için babile teşekkür ederim. sıkı bir ahmet ümit takipçisiyim kitaplığımın en üst rafını ahmet abiye ayırdım, kitaba herkes güzel şeyler yazıyor kitap aynı yazılanlar gibi ama benim bir eleştirim var, abi çok betimleme yapıyorsun çok derine iniyorsun, istanbul hatırası kitabında öyleydi bu da öyle olmuş.

E
Emre Görse  -   19.03.2016

Tarihi romanları her zaman sevmişimdir. Ahmet Ümit severek takip ettiğim bir yazardır. Bu kitabı farklı bir tarzda yazmış, kötü diyemem ama önceki kitapları gibi heyecan ve merak uyandırmadı bende. Yaklaşık bir haftadır elimde ve sıkıldım artık. Ara verip tekrar okumayı düşünüyorum. .

N
Nuray Durmuş  -   07.03.2016

yine harikalar yaratan bir yazar ve yine harika bir roman Ahmet Ümit okumayan çok şey kaçırır

S
Sümeyye Karadaş  -   23.02.2016

Arkadaşıma babil.com'dan aldım 14 tl ödedim. Sonra 9.90 kampanyasına girdi, kendime aldım. Betimlemelerin bazıları gereksiz ancak okunabilecek bir eser.

Y
Yusuf Korkmaz  -   22.02.2016