Tutsak Güneş
% 25indirim

Tutsak Güneş

  • 24,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Güneşimizle aramızda kara kedi gibi duran o Gökcisim, bir gün çekip gidecekti elbette. Belki çok yakındı çözüm. Kapıdaydı. O an gelene kadar bize düşen, sanki güneş gökte parlıyormuşçasına yaşamayı sürdürmekti. Hayata tutunmaktı.”

Yakın gelecekte, yeryüzünde bir ülke… Tiran ölmüş ve oğlu başa geçmiştir. Ülke, din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir. Katı yasalarla sınıflara ayrılan halksa, yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Güneşse, kimselerin nasıl, neden olduğunu hatırlamadığı bir dönemden bu yana, “Gökcisim” denilen dev bir kütlenin ardındadır. Her yer buz tutmuş, yaşam sevinci tüm canlılardan el ayak çekmiştir.

Gelgelelim yıpratıcı uykusuzluğuna çare arayan bilim kadını Yuna, geçmişine, kaderine ve en önemlisi de, bir kadın olarak tutkularına sahip çıkarak, beklenmedik bir şekilde gerçekleri sorgulamaya başlar. Topluma dayatılan kuralların, değişmez varsayılan yasaların, sonu gelmez sansürün mutlak olmadığını fark eden Yuna, sorumluluğunu üstlenip, deyim yerindeyse, güneşe açılan kapıyı aralamayı göze alacaktır.

Geçmişle hesaplaşmalar, düzenle çatışan tutkular ve insanı dönüştüren aşklar… Ayşe Kulin, okurlarını sarsıcı bir gelecek hayal etmeye davet ettiği Tutsak Güneş’te, genç bir kadının unutulmaz uyanış hikâyesini anlatıyor.


Sevdalinka

Sevdalinka

Ayşe Kulin

7,42 TL
Hayat

Hayat

Ayşe Kulin

7,42 TL
Dönüş

Dönüş

Ayşe Kulin

7,13 TL
Bora'nın Kitabı

Bora'nın Kitabı

Ayşe Kulin

7,42 TL
Hüzün

Hüzün

Ayşe Kulin

7,42 TL
Umut

Umut

Ayşe Kulin

7,42 TL
Veda

Veda

Ayşe Kulin

7,42 TL
Nefes Nefese

Nefes Nefese

Ayşe Kulin

7,42 TL
Köprü

Köprü

Ayşe Kulin

7,42 TL
Hayal

Hayal

Ayşe Kulin

21,6 TL
Ayşe Kulin Tutsak Güneş eseri ile geleceği dile getirirken insanlara bir cennet vaat etmiyor. Ayşe Kulin’in Tutsak Güneş eseri olayları en kötü yanından ele alarak pesimist topluma tarzında bir yaklaşım sergiliyor. Ayşe Kulin Tutsak Güneş eserinde ütopik olmasa da distopik bir yaklaşım sergileyerek günümüzde ideal şartlarda olan toplumumuzun giderek bozulacağını ve toplumumuzda bulunan kuvvetli bağların terörize edilerek yok edileceğini okurlarına aktarmaya çalışmıştır. Ayşe Kulin Tutsak Güneş eserinde öyle bir faşist rejim kurguluyor ki bu rejim insanların hatıralarını bile hafızalarından siliyor. Ayşe Kulin Tutsak Güneş eserinde kurguladığı Ramanis Cumhuriyetinde gençlerin bu cumhuriyette geçmişte yaşanan özgür yaşamı bilmediğini, bu özgür yaşamı bilen orta yaşın üzerindeki insanların ise ilaçlarla hafızasının silindiğini ve Ramanis Cumhuriyetinin aslında diktatör bir rejimle yönetildiğini ve cumhuriyet rejiminin sadece adında yer aldığını işliyor. Ramanis Cumhuriyetinde Merkez’in direktifleri dışında yaprak bile kımıldamaya cesaret edememekte ve güneş önüne bir gökcismi yerleştirilerek tutsak edildiği için insanlar sürekli karanlık bir dünyaya gözlerini açmaktadır. Beş çocuk doğuran kadının göğsünde nişan taşıdığı bu ülkede kadınların dış dünya ile ilişkisi olmadığı için üretim yapmalarının da önüne geçiliyor. Bu ülkede kadınlara hiçbir söz hakkı tanınmıyor ve kadınlar çocuk doğurmaktan başka işe yaramayan bir kitle olarak görülüyor. Tutsak Güneş eserinin kahramanı Yuna ise tek çocuğu olduktan sonra rahmini aldırmak zorunda kalıyor. Yuna artık çocuk sahibi olamayacağı için kendini bilime vererek teselli ediyor. Yuna, geçirdiği zor günlerin travmalarına çare bulmaya çalışırken yaşadığı ülkede kadının düşürüldüğü durumun ve ülkede yaşanan kaosunda farkına varıyor. Ayşe Kulin Tutsak Güneş eserinde okuyucularını derin düşüncelere daldırırken ülkenin yaşam biçimiyle de insanların içinde ürperti uyandırıyor. Bu kitabı okuyan okurların bu eserde hangi ülkenin anlatıldığını da keşfetmeye çalışması gerekiyor.
Yorum Sayısı: 4

Tek kelime ile harika bir çalışma ... Bambaşka bir diyardan günümüz Türkiyesi'ne dokunuşlar ... Kesinlikle okuyun derim ben ... Ayşe Kulin bu sefer muhteşem bir iş çıkarmış.

E
Evren Korkmaz  -   05.02.2016

kasvetin baskının hüküm sürdüğü bir ülkede bir kadının yaşadıkları...okurken sizi yerinize çivileyecek

G
Gamze T.  -   04.02.2016

Ayşe Kulin, Tutsak Güneş eserini ülkemiz gündemini yakından takip eden herkes okumalıdır. Çünkü yazar, bu eserinde ülkemiz gündemi ile ilgili çok isabetli değerlendirmeler yapmakla kalmamış gelecekte olabilecek olaylarla ilgili öngörülerde de bulunmuştur. Yazarın, bu eseri ütopik olmasına rağmen okurken ütopik bir eser olduğunu unutuyorsunuz. Çünkü bu eserin içeriğinde yer alan her şey fazlasıyla gerçekçidir. Bu eseri okudukça ülkemizde yaşananlardan kaynaklanan bir kırgınlık ve kızgınlık...devamını oku

E
Erdem Hukuk  -   27.06.2016

Ayşe Kulin'in son yazdığı kitaplardan farklı. Çok beğendim. Okurken kendimizden pek çok kesiti de buluyorsunuz. Günümüz Türkiye'sine kısa değinmelerde de bulunmuş. Yazarın ellerine sağlık...

Z
Zeynep Eriman  -   16.02.2016