95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
Filtrele
  1. Filtrele

“İhsan Oktay Anar” 13 Ürün Listeleniyor

İhsan Oktay Anar

Romancı, öykücü, akademisyen, illüstratör. Puslu Kıtalar Atlası romanıyla efsaneleşmiştir. Türkçenin en sevilen yazarlarından biridir. Eserleri onlarca kez yeniden basılmış yüz binlerce okura ulaşmıştır.

İhsan Oktay Anar Kimdir?

İhsan Oktay Anar, 1 Ocak 1960’ta, Tekel’de görev yapan bir babanın, Mehmet Sait, ve devlet memuru bir annenin, Bedia, üçüncü çocukları olarak Yozgat’ta dünyaya geldi. Dedeleri de 1893’te Kazan’dan İstanbul’a göçmüştü. Gayet neşeli bir çocukluk geçiren İhsan Oktay, okuma iştahı yüksek bir ailenin de içine doğmuştu. Aile memuriyet gereği İstanbul’a geldi ve İhsan Oktay da ilk ve ortaokulu burada okudu. Yazarın hâlen yaşadığı İzmir’e ise 1974 yılında taşındılar. Anar burada Karşıyaka Erkek Lisesi’ne kaydoldu. İhsan Oktay, anne ve babasından -ve ablalarından- tevarüs eden okuma tutkusu sebebiyle eğitimini burada tamamlayamadı; bu arzu onu kütüphaneye kaçırtıyor ve Çehov, Maupassant, Gogol gibi yazarları okutuyordu. Devamsızlıktan kalınca eğitimini akşam veren bir sanat lisesine kaydoldu. Böylelikle okumak için zaman da bulabiliyordu. Bu sırada resme olan ilgisini de iyiden iyiye ilerletmişti. Bir süre tabela boyacılığı yaptı. Bazı eserlerinin çizimlerini de kendisi yapmıştır.

İhsan Oktay Anar Hayatı

Lisedeki mezuniyetinin ertesinde Ege Üniversitesi Felsefe bölümüne girdi. 1984’te mezun oldu. İlk hikâyesi “Kâfirler İçin Apologya”yı da bir yıl sonra yayınladı. Çeşitli dergilerde öyküler yayınlanmaya devam etti. Aynı üniversitede, 1989’da, Sokrates Öncesi Varlık Sorunu başlıklı bir tez savunarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1991’de Tamu adlı kitabı yazdı, dört sene boyunca romanını yayınlayacak bir yayınevi aradı fakat bulamadı. 1994 yılında Antik Yunan Felsefesinde Zaman Kavramı adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı. 1995’te, askerliğini yapmak üzere Güneydoğu Anadolu’nun çeşitli illerinde bulundu, tim komutanı olarak görev yaptı, PKK’ya yönelik harekâtlara katıldı. Hayatının bu dönemi, geri kalan yaşamını oldukça etkileyecekti.

İhsan Oktay Anar Kitapları

Bu sırada Tamu adlı kitabını yayınlamaktan vazgeçti; 1995’te Puslu Kıtalar Atlası’nı, bir yıl sonra da Kitab-ül Hiyel’i İletişim Yayınları’ndan çıkardı. Puslu Kıtalar Atlası çok kısa zamanda tekrar tekrar basıldı; eleştirmenler tarafından da oldukça beğenildi. Roman 2001 yılında Fransızca’ya çevrildi; ilerleyen zamanlarda 20’den fazla dilde yayınlanacak, 2015 yılında İlban Ertem tarafından çizgi roman hâline de getirilecekti. 2001’de Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri de Zeynep Avcı tarafından tiyatroya uyarlandı ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda Işıl Kasapoğlu tarafından sahnelendi. Aynı oyun İngiltere’de de izleyiciyle buluşmuştur. Puslu Kıtalar Atlası sinemaya da uyarlanmak istenecek fakat İhsan Oktay kabul etmeyecekti. 1999 yılında evlendi; eşi Özlem Anar da 2016 yılında Kayıp Ruhlar Kitabı adında bir roman yayınladı.

İhsan Oktay Anar Romanları

Suskunlar kitabıyla Oğuz Atay Roman Armağanı’na değer görülen yazar 2009’da da Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Yeni Binyıl adlı bir gazete bir süre köşe yazan İhsan Oktay Anar, Ege Üniversitesindeki görevinden 2011 yılında emekli oldu. Keman çalan, özellikle Klasik Batı müziğini büyük bir keyifle dinleyen yazar Bach’a da hayrandır. Edebiyatçılar Derneği ve PEN Yazarlar Derneği üyesi olan ve hâlen çeşitli dergilerde yazmaya devam eden Anar’ın, yukarıda bahsi geçen kitaplarının dışında okurla buluşan eserleri ise şunlardır: Amat (2005), Suskunlar (2007), Yedinci Gün (2012), Galiz Kahraman (2014), Tiamat (2022).

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç