Filtrele
  1. Filtrele

“Paulo Coelho” 38 Ürün Listeleniyor

Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho, 38 yaşındayken İspanya’da manevi bir uyanış yaşadı ve ilk kitabı Hac’ı (The Pilgrimage) yazdı. Onu ünlü yapan ise ikinci kitabı Simyacı idi. Roman, 35 milyon kopya sattı ve Coelho şimdi yaklaşık her iki yılda bir kitap yazıyor.

Paulo Coelho Hayatı

Paulo Coelho, 24 Ağustos 1947'de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde doğdu. Coelho, Katolik Kilisesi’nin erkek bir tarikatı olan Cizvitlerin okullarına gitti ve dindar Katolik ebeveynler tarafından büyütüldü. Yazar olmak istediğine erken karar verdi ancak Brezilya’da bu meslekte bir gelecek görmeyen ebeveynleri tarafından cesareti kırıldı. Coelho’nun asi ergenliği ebeveynlerini, 17 yaşından başlayarak üç kez akıl hastanesine yatırmaya teşvik etti.

Coelho hastaneden çıkıp hukuk fakültesine kaydoldu ancak 1970’lerde hippi yaşamına dalmak Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa'yı gezmek için okulu bıraktı. Oyuncu ve yönetmen olarak bir tiyatro grubuna dâhil oldu. Gazeteci olarak çalıştı, 2001 adlı bir dergi kurdu. Brezilyalı müzisyenler için ülkenin askeri yönetimini protesto eden şarkı sözleri yazdı. Siyasi aktivizmi nedeniyle üç kez hapse atıldı ve hapishanede işkenceye maruz kaldı.

Paulo Coelho Kimdir?

Coelho, çeşitli meslekler arasında sürüklendikten sonra 1986 yılında İspanya’yı ziyaret ederken hayatının akışını değiştirdi. Katolik hac yeri olan Santiago de Compostela Yolu boyunca 800 milden fazla yürüdü. Yolda yaşadığı ruhsal uyanış, yürüyüşün otobiyografik bir anlatımı olan Hac romanını ana dili Portekizce yazması için ona ilham verdi. Diğer işlerini bıraktı ve kendini tam zamanlı olarak yazmaya adadı.

Paulo Coelho Romanları

1987'de Coelho, Simyacı adlı yeni bir kitap yazdı. Alegorik roman, kalbinin arzusunu ile mistik bir yolculuğu izleyen Endülüslü bir çoban çocuğu hakkındaydı. Kitap ilk başta çok az ilgi gördü. Ta ki bir Fransızca çeviri 1990’ların başında aniden Fransa'daki çok satanlar listesine sıçrayıncaya kadar. Bunu yeni çeviriler takip etti ve kısa süre sonra Simyacı dünya çapında bir fenomen haline geldi. Kitap, Coelho’ya göre yaklaşık 35 milyon kopya sattı ve şu anda yaşayan herhangi bir yazar tarafından dünyada en çok çevrilen kitap oldu. Simyacı’nın yayınlanmasından bu yana Coelho, her iki yılda bir yaklaşık bir yeni kitap yazıyor.

Coelho, çoğu roman olmasına rağmen deneme koleksiyonları ve gazete yazıları da dâhil olmak üzere toplam yirmi beşten fazla kitap yazdı ve yayımladı. En tanınmış kitaplarından bazıları Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım, Beşinci Dağ, Veronika Ölmek İstiyor, Şeytan ve Genç Kadın, Işığın Savaşçısının El Kitabı, Zahir ve On Bir Dakika.

Coelho, sanatçı Christina Oiticica ile 1980’den beri evli. Çift, birlikte yılın yarısını Rio de Janeiro'da ve diğer yarısını Fransa’nın Pyrenees Dağları'ndaki bir kır evinde geçiriyor. 1996 yılında Coelho, çocuklara ve yaşlılara destek sağlayan Paulo Coelho Enstitüsü’nü kurdu.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç