1. Filtrele

“Zülfü Livaneli” 64 Ürün Listeleniyor

Zülfü Livaneli

Hem sinemada, hem müzikte hem de yazarlıkta şöhret kazanmış, bu sanat dallarının hemen her sahasında aktif olarak var olmuş bir insan düşünün. Besteci, icracı, romancı, deneme yazarı, öykücü, senarist, film yönetmeni, gazeteci, iyi niyet elçisi ve politikacı. Ömer Zülfü Livaneli, Konya Ilgın’da başlayan hayatına bütün bu sıfatları sığdırmış, çok yönlü bir yazardır.

Zülfü Livaneli Hayatı

20 Haziran 1946’da Konya’da dünyaya gelen Zülfü Livaneli, babası Mustafa Sabri Livaneli’nin tayini nedeniyle ilkokulu Amasya’da okudu, ardından babasının onu dedesinin yanına Ankara’ya göndermesiyle eğitim hayatına burada devam etti. İlkokulun hemen ardından bağlama ile tanışan Livaneli'nin müzik yolculuğu daha küçük yaşta başlamış oldu. Bugünkü TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1964’te Ülker Tunçay ile evlendi. 1971 yılında yurtdışına çıkmak isterken tutuklandı. Yaşar Kemal ile arkadaşlıkları da bu döneme tekabül eder. Yaşar Kemal’in kendisine verdiği “Ozanoğlu” ismiyle ilk 45’liğini yayınladı. Yeniden yurtdışına çıkmak zorunda kaldı, bir süre Almanya, Norveç, İsveç gibi ülkelerde bulundu. İsveç’te müzik eğitimi verdi. Stockholm Üniversitesi’nde pedagojik eğitim alıp felsefe eğitiminin yanı sıra Dalcrose Okulunda müzik eğitimini aldı.

Zülfü Livaneli Kimdir?

Profesyonel olarak Tunç Okan’ın Otobüs filmi için yaptığı müzik ile sinemaya yaklaşmış oldu. Zülfü Livaneli, çıkan affın ardından 1976’da Türkiye’ye döndü. 1986’da Mikis Theodorakis’le birlikte Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği’ni kurdu. Aynı yıl Gorbaçov ve Cengiz Aytmatov’un girişimiyle başlatılan Issık Gölü Forumu’nun kurucu üyesi oldu. 1990 yılında Avrupa Film Ödülleri Jüri Başkanlığı yaptı. 1994’te ilk defa bir siyasi partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. 1996’da UNESCO iyi niyet elçisi seçildi. 2000’de Amerika’da “Millenium Dreamers” programında “Dünya Gençliğine Örnek Gösterilen 10 Şahsiyetten Biri” seçildi. 2002’de milletvekili oldu. 2004 yılından itibaren Vatan, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazıları kaleme aldı.

Zülfü Livaneli’nin Ödülleri

Zülfü Livaneli sanat hayatı boyunca pek çok ödül aldı. Yol filminin müzikleriyle Zülfü Livaneli Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye”, Alman Plak Eleştirmenleri Derneği’nden “Yılın Plağı” ödüllerinin sahibi oldu. 1987 yılında Yer Demir Gök Bakır filmiyle Cannes Film Festivali’nde “Özgün Bakış Ödülü” kazandı, aynı yıl San Sabestian Film Festivali “En İyi Yabancı Film” ödülünü kazandı. 1989 yılında bu sefer de Sis filminin yönetmenliğiyle Valencia “Altın Palmiye” ödülü ile Avrupa Film Akademisi “En İyi Yönetmen” ödülü kazandı, bunların dışında da pek çok ülkeden ödülle döndü. 1997’de Balkan Edebiyat Ödülü, 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”, 2001’de Yunus Nadi Roman Ödülü, 2006’da Barnes & Noble Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü, 2009’da Orhan Kemal Roman Armağanı, 2015’te Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü almış olan Zülfü Livaneli, edebiyat alanındaki başarılarını da ödüllerle taçlandırdı.

Zülfü Livaneli Kitapları

İlk yazılarını lise yıllarında yazdığı bilinen Zülfü Livaneli, başlangıçta şiir, deneme ve çeviriler kaleme alır. İsveç’teyken yazdığı hikâyelerden oluşan Arafat’ta Bir Çocuk, ilk edebi yapıtı sayılır. Alman ve İsveç televizyonları bu hikâyeleri filme uyarlanır. Arafat’ta Bir Çocuk, Almanya’da çalışan Türkleri anlatan sekiz kısa hikâyeden oluşur. 1991’de yayınladığı Orta Zekâlılar Cenneti kitabı denemelerden oluşur. Ardından Diktatör ile Palyaço’yu yayınlar. Zülfü Livaneli’nin ilk romanı Engereğin Gözü, seyahatnamelerden alıntılarla bezeli bir dönem kitabıdır. 2001 yılında yayınlanan Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm adlı romanında İsveç’te yaşayan, çeşitli ülkelerden siyasi nedenlerle sürülmüş insanları anlatır. Mutluluk, Leyla’nın Evi, Son Ada, Arkadaşıma Veda, Serenad isimli romanlarında da gerçekler kurguyla iç içe geçmiş bir şekilde, kimi zaman lirik kimi zamanda eleştirel bir şekilde anlatılır, simgeler, betimlemeler çarpıcıdır. 2007 yılında öz yaşam hikâyesini Sevdalım Hayat ismiyle yayınlar. 2015 yılında kaleme aldığı Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal kitabında dostu Yaşar Kemal'i pek çok yönden anlatmaya çalışır.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç