Babil.com
Dikkat Tacirleri % 50indirim

Dikkat Tacirleri

İnsan Zihnine Girmek İçin Amansız Mücadele

The Attention Merchants: The Epic Scramble to Get Inside Our Heads

Tim Wu

The Kitap

62,00 TL 31,00 TL
 
0/5 (0 kişi)
12 adet stoklarımızda

İnsan Zihnine Girmek İçin Verilen Amansız Mücadele

Geçtiğimiz yüzyılda dikkat tacirliği endüstrisi, envaiçeşit oyalama ve şaşırtma yöntemiyle, uyanık olduğumuz her dakikayı bizden çalar hale geldi ve bu amacında da başarılı oldu. Dikkat tacirlerinin bu başarısı dikkati dağınık bir topluma bağlı, zira doğamız gereği dikkatimiz dağınıkken satılmak istenen şeye kolayca rıza gösteriyoruz. Kitap okumak, bir müzik enstrümanı çalmak ya da yalnızca derin düşüncelere dalmak gibi konsantrasyon gerektiren durumlar dikkat tacirlerinin arzu ettiği durumlar değil; onlar daha çok açık hava ilanlarına bakmamızı, araya reklamların girdiği kısa televizyon programlarını izlememizi ya da “90‘larda Playboy tarafından geri çevrilen ünlüler” sekmesini tıklamamızı istiyorlar.

Reklamcılığın Madison Bulvarı öncesi döneminden mobil internet sitelerinin artışına, e-postanın doğduğu günden dikkatin Google ve Facebook’un tekeline geçtiği güne, Ed Sullivan’dan Oprah Winfrey, Kim Kardashian ve Donald Trump gibi marka olmuş günümüz simalarına kadar geçen sürede “Dikkat Ticareti” dediğimiz en temel iş modeli tahtını korumaya devam ediyor. Tim Wu Dikkat Tacirleri kitabında, bu iş modeline karşı bağışıklık kazanabilmek adına kumandanın icadından Apple’ın reklam kovucu son sürümüne kadar türlü girişimlerde bulunulduğunu dile getiriyor, ne var ki sektör her zaman bir yolunu bulup kendine yeni kapılar açmayı başarıyor.

Bu kitap, dikkat tacirlerinin tarihini anlatırken, bir yandan da elde ettikleri zaferlerle insanların hayatını nasıl şekillendirdiğini anlamanıza yardım edecek. Dikkat tacirlerinin zihnimize girmek adına doğamızı bilişsel, toplumsal, siyasal ve daha birçok yönden kökünden değiştirdiğine tanık olacaksınız.

"İnsanların dikkatiyle oynayan kurumların tarih ve teknolojilerini anlatan harika bir kitap!" 

- Sapiens'in yazarı Yuval Noah Harari, Hürriyet Gazetesi röportajından.

"Reklamın iyisi- kötüsü olmaz" tartışmasını bir yana bırakıp, nereden geldiğini,   etiğini ve nereye gittiğini konuşmanın zamanı çoktan gelmişti. Bir reklam ajansının kurucusu olarak, bu kitabı iş dünyasının geleceğinde yer almak isteyen herkese öneriyorum. 

- Derya Acar, Dajans Reklam Ajansı Kurucusu.

İknanın psikolojisini öğrenmeye çalışanlar  bu mükemmel kitabı da okuyarak ondan yararlanmanın tarihini,  boyutunu ve geleceğini   öğrenirse her şey dört dörtlük olur.
 
- Prof.Dr.Ali Atıf Bir, İletişim Bilimleri Enstitüsü    

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 15,00 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 448
Barkod : 9786056722165

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Başak Karal

Katkıda Bulunan (İçerik)
Ali Atıf Bir
Yağmur Önay
Nil Tuna
Ceyda Çakıcı Baş

Babil.com  
TOPRAK